В Художествената галерия "Станислав Доспевски" в Пазарджик се открива изложба в памет на изтъкнатия изкуствовед и преподавател Петър Змийчаров.
Експозицията включва 208 непоказвани до сега негови творби от частни колекции, както и подарената на галерията картина „Богородица с трънлив венец“, която е в центъра на изложбата.
В експозицията са включени и книги, монографии и вещи на Петър Змийчаров. Ще бъдат прочетени и непубликувани негови стихове.
Петър Змийчаров е художник и илюстратор, прозаик и поет, куратор на няколко мащабни проекта, критик с обсег театър, кино и визуални изкуства. Той е доцент и доктор по изкуствознание, преподавател в НАТФИЗ, в Софийския и Пловдивския университети. В периода 2009-2012 г. е директор Художествената галерия "Станислав Доспевски" в Пазарджик.
Петър Змийчаров си тръгна на 29 декември / 2016г. /. Вървеше отдавна и предизвикателно срещу смъртта. Тя си избра за срещата юбилейна – по Змийчаровски – година: 55-ата му.
Пеци бе с ренесансов замах, човек на „аз мога“: „аз мога най-добре“. Ангажираше го процесът на справянето, не резултатът. Имам негови работи – изненадваща идея, перфектна рисунка, нестандартна игра с цвета. И никоя завършена съвсем до край. Вижда, че няма как да не стане – и поема към друго.
Змийчаров беше във всяко отношение несресан, скандален – живя като заклет бохем. Образец му бяха универсалните гении на ранния ХХ в., родееше се духом и всякак с тях. Знаеше и можеше много, правеше много, гореше самоубийствено интензивно.
Магистър на Художествената академия, доктор по изкуствознание, малко след това доцент, преподавател в НАТФИЗ, в Софийския и Пловдивския университети. После уредник в отдела „Съвременно изкуство“ на Националната галерия, сетне директор на галерията в Пазарджик.
Художник и илюстратор, прозаик и поет, куратор на няколко мащабни проекта, оперативен критик с обсег театър, кино и, разбира се, визуални изкуства. Очерта рентгенови портрети на талантливи съвременници, особено ярко на Кольо Карамфилов – бяха една порода. Създаде силни монографии за Александър Морфов, Георги Баев, Иван Кирков. Заглавието на последната е и самоописание: „Личен ренесанс“.
След своя текст в книгата ни за Иван Ненов казва: „Той знаеше твърде много, за да бъде конвенционален, и мислеше твърде сложно, за да бъде припознаван като всеобщ любимец на изкушените от художеството дилетанти“. Писал го е като за себе си. А реакциите на Пеци срещу самодоволната дилетантщина имаха земетръсен характер. Беше безкомпромисен, критичен и ироничен, нервозен и нетърпелив, непримирим.
На 29 декември 2016 бунтарската му душа намери утеха, Бог й даде покой.
Георги Каприев
ЗМИЙЧАРОВ, Петър Георгиев (15.X.1961 г.- 29.12.2016 г. ,Пазарджик) – изкуствовед. Завършва НХГ „Цанко Лавренов” – Пловдив (1980) и изкуствознание в НХА „Николай Павлович” - С. (1991). Преподавател по история на изкуството в НАТФИЗ „”Кр. Сарафов” (1991 ), по „История и теория на знака” в СУ „Св. Кл. Охридски” и в ПУ „Паисий Хилендарски”. Доктор (1992), доц. (1995). Уредник в отдел „Съвременно българско изкуство” в НХГ – С. (1998-2002). От кр. на 80-те г. публикува оперативна критика във всички периодични и специализирани издания. Пише театрална и кинокритика. Автор на: „Изобразителният театър на Александър Морфов”, „Много лично” (в съавт. с проф. Георги Каприев), „Личен Ренесанс”, „Пейзаж с фигура”, „Художникът след графикатурата” и др. Сътрудничи на сп. „Изкуство” и „Проблеми на изкуството”, вестниците: „Култура”, „АБВ”, „Литературен вестник”, „Дума”, „Гласове”. Има публикация в Югославия – в. „Кръг”, в „Унгария”, и обзорна студия върху проблемите на бълг. сценография в Английската енциклопедия на театъра на издателство „Роутлидж”. Куратор на артистични проекти : „Нови имена - II” (СБХ „Шипка” 6), „Рисунка и малка пластика” (НХГ - НДК); „Краят на приказката”(НХ-НДК); „Ах, защо не се омъжих за Пища Хуфнагел?” (НХГ – Унгарски културен институт); Есенни изложби в частни галерии в страната. Чл. на творческия фонд на СБХ (1991) и съучредител на Българското Ex-libris общество. Почетен член на Норвежкия орден за заслуги (Е.А.Х.) Из "Енциклопедия Пазарджик"
Доц. д-р Петър Змийчаров е директор на ХГ "Станислав Доспевски" в периода 2009-2012 г. Като директор той направи възможно осъществяването на изложби на автори като: Десислава Минчева, Любен Зидаров, Рин Ямамура, Атанас Атанасов, Симеон Спиридонов, Георги Веселинов, Васил Петров, Иван Милев, Ангел Гешев, Христо Дюлгеров. В залите на Художествена галерия "Станислав Доспевски" бяха подредени и изложбите: "Изкуството на екслибриса" (пълната колекция на Второто международно биенале проведено в София през 2005 г., с общо 246 автора), "Последната колекция в памет на Иван Кирков"(репродукции), "20 години пред керамичната пещ" (самостоятелна изложба на Маргарита Иванова), "През ключалката" (изложба с творби на художници работещи в галерията) и др. Организирани бяха изложби с творби от фонда на галерията: "С аромат на лято без правила", "Графика от фонда на галерията", "Форма и цвят в дърво", "Пейзаж", "Голо тяло". Залите бяха място за детски игри, конкурси и демонстрации на художествени техники. През 2010 г. Петър Змийчаров дари за художествения фонд на галерията шест екслибриса от авторите: Онник Каранфилян и Юлиян Йорданов, а през 2011 г. - авторската си творба "Богородица с трънлив венец". Настоящата изложба е породена от уважението и почитта към паметта и творческата дейност на Доц. д-р Петър Змийчаров от екипа на галерията, близки и приятели.
Интервюто с Леон Бабачев е в звуковия файл.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..