Асоциацията за развитие на паралелната търговия с лекарства е създадена през ноември 2013-та година от търговци на едро, които имат разрешителни за паралелен внос и могат да осъществяват тази законова търговия на територията на европейската икономическа общност.
Според Боряна Маринкова, която е изпълнителен директор на Асоциацията, това не е нелегален износ, а "кражба и контрабанда на лекарства, както и нарушение на Закона за лекарствените средства в хуманната медицина и не може да бъде окачествявано с икономически понятия".
От асоциацията, а и от КРИБ, предлагат за пореден път промени в Наказателно процесуалния кодекс, с които фалшифицирането, нарушаването на веригата на лекарствоснабдяването, кражбата и контрабандата на лекарствата да бъдат криминализирани, а извършителите наказани с цялата строгост на закона. В момента се налагат административни ограничения, промени в режими, ограничителни списъци, но те засягат бизнесът, който спазва правилата, твърди Маринкова.
До момента никакви други контролни механизми не спряха порочните практики и затова трябва да има промени в НПК.
Тя припомни, че за да може да се изнесе един лекарствен продукт законно от държавата, се подава уведомление до регулатора като изричното условие е първо местният пазар да бъде покрит от продукта и българските пациенти обезпечени. По законов път няма как да се достигне до липса на медикамент от участниците, които спазват закона. Многократно сме алармирали за размерите на тази дейност, включително и в открито писмо от 20-ти март, сме казали, че има нерегламентирани практики.
Асоциацията настоява и за въвеждането на електронна система, достъпна в реално време, в която всички участници на пазара търговци на едро, аптеки, ИАЛ да имат поглед върху всяко едно лекарство. Налично ли е, къде се намира, какъв е неговият път и неговата динамика, в какъв обем е и ако е достатъчен да бъде изнасян. Веригата на лекарствоснабдяването е лесно проследима и дава яснота за наличност или липса, обясни Боряна Маринкова. Това е цялостен контрол на системата. Така няма да се стига до злоупотреби.
Според нея мораториумът върху новите лекарства е нарушение на Конституцията и крайна мярка, дори тя да касае само един пациент. Има по- меки, ефективни, пазарни и социални методи, вместо забрана с цел пестене.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..