Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С европари ще се финансира смяната на кюмбетата с модерни печки

Община Пловдив  ще получи финансиране за подобряване качеството на въздуха по проект на  оперативна програма „Околна среда“.

Това стана ясно на днешната обществена дискусия по тази тема, с участието на институции, представители на бизнеса и  неправителствени организации.  

Една от дейностите визира подпомагане на социално слабите граждани, отопляващи се с твърдо гориво,  за да подменят старите си уреди със съвременни, които отделят по-малко вредни емисии в атмосферата, съобщи общинският екоексперт Елена Найденова. По думите й,  това  е начин да се облекчи ситуацията с мръсния въздух над Пловдив, предизвикана основно от два фактора – битовото отопление през зимата и огромният за  мащабите на града автомобилен трафик. 

Засега това е само намерение, тъй като все още няма яснота за критериите, по които ще се определят  конкретните социални групи и размера на финансирането. Общинският експерт призна, че ползването на твърдо гориво не може да бъде административно забранено и е функция на ниските доходи на голяма част  от населението, главно пенсионерите.

Елена Найденова  призова обществеността да осъзнае сериозността на проблема с мръсния въздух и хората сами да се насочат към други отоплителни източници. 

Другите мерки по програмата за подобряване качеството на въздуха са свързани с промяна на инфраструктурата, мащабно залесяване и нови зелени площи и строги предписания към обществените превозвачи.

Осъществяването на тези намерения може да започне след уточняването на конкретните параметри на проекта, с действие до 2023 г.,  уточни Елена Найденова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Десетки пловдивчани на протест заради скандала с вота

Десетки хора се включиха протест на площад "Съединение", провокиран от скандалния казус с преизчислението на резултата от вота при последните парламентарни избори и продължил по-малко от час.  Пловдивчани се включват в протеста "Кой блокира Конституцията?" Демонстрациите са организирани в няколко града в страната от инициативата "Правосъдие..

публикувано на 12.03.25 в 19:15

Проучват находище на строителни материали в Ръжево Конаре

„Холсим България" АД ще проучва строителни материали в площ „Ръжево Конаре", разположена в землището на едноименното пловдивско село, гласи днешно решение на Министерския съвет. За този срок титулярят ще вложи минимум 178 000 лева в проучвателните дейности. Удължава се срокът на концесионния договор за добив на минерална вода в находище..

обновено на 12.03.25 в 16:36

Осигурени са парите за програмите "Грижа в дома" и "Топъл обяд"

Напълно са осигурени средствата за 2-те основни програми на социалното министерство – „Грижа в дома“ и „Топъл обяд“. Това съобщи в Пловдив социалният министър Борислав Гуцанов. „По програмата „Грижа в дома“ имаше само 100 милиона лв, а самата програма приключи на 31 декември 2024 г. Вчера успяхме да договорим още 50 млн. лв и днес вече..

публикувано на 12.03.25 в 15:58

Задържаха посредник в ало измама, взел 3000 лева от пенсионерка

Районната прокуратура в Пловдив повдигна обвинение и задържа 31-годишен посредник в поредната измамна схема. Жертвата е 69-годишна пловдивчанка, която получила обаждане, че брат й е блъснал дете и трябва да бъде освободен от ареста срещу 3000 лева.  Измамата е извършена на 10 декември миналата година. Тогава 69-годишната жена от Пловдив получила..

публикувано на 12.03.25 в 15:19

33 фирми от Пловдив получиха близо 10 млн. лева за иновации

33 фирми от Област Пловдив сключиха договори по процедура „Разработване на иновации в предприятията“ през месеците февруари и март тази година. Това показва анализът на Областен информационен център - Пловдив на данните в ИСУН 2020. Общата стойност на проектите е 17 177 091 лева, а безвъзмездната финансова помощ, която ще получат бенефициентите, за..

публикувано на 12.03.25 в 14:59