Книгата „В търсене на великолепните съвпадения. 20 и повече любовни истории за градове и хора“ ще бъде представена в културен център ТРАКАРТ.
Според авторката Пенка Калинкова, тя представлява прорези в историята на места и личности и не трябва да бъде възприемана като туристически справочник, а като лично емоционално откритие след срещата с някои от образците на европейското изкуство.
Ние, хората, строим къщи и градове. Къщите и градовете ни влият и ни формират като личности. Връзките и влиянията са видими и не се нуждаят от доказателства. Наистина съм влюбена в пътя и пътуванията, бих казала, че живея, за да виждам и да откривам нови места и хора. Тази книга, събрала различни случки от малките ми пътешествия до по-далечни и по-близки места, все пак е и книга за Пловдив.
Когато пиша и е свързано с работата ми, нещо ме кара да тръгна по лична необходимост, по свой порив в определена посока, за да се уверя, дали това е така. Извън тази книга обаче останаха много други пътешествия и аз не съм изчерпала разказа си за тях. Където и да ходи човек обаче, той винаги се връща там, където е неговото място. Аз зная, че това мое място е Пловдив. В славата и величието на този град са вградени много човешки животи.
Един град сформира една личност, но една личност сформира един град. И това са съвпаденията, за които говоря в книгата – между строителите и местата, между градовете и творците. А когато говоря за любовни истории, не съм излъгала, наистина има такива – например: възможно ли е да има Барселона без Антонио Гауди, Истанбул без архитектите от арменски произход Балян и писателя Орхан Памук, Флоренция – без Медичите и Джорджо Вазари? Това също е любов...
А Пловдив без неговите големи писатели и художниците? Затова искам да кажа няколко думи за това, което напоследък се дискутира – съдбата на културния център ТРАКАРТ. Чувствам се отговорна за този проект, за този концесионер, за когото съм гласувала като общински съветник. Великолепно съвпадение между обекта и концесионера е менажираният от Жорж Трак културен център ТРАКАРТ, но се опасявам, че това живо за култура място може да загуби значението си като жив културен център и да последва съдбата на пустеещите „Конюшни на царя“. Не може да се върви срещу Закона, но там, където нещата са успешни, трябва да има специално отношение, подчерта Пенка Калинкова.
Повече чуйте от звуковия файл:
Изложба живопис на Николай Рогачев се открива в пловдивската галерия „Сигна“. Художникът се представя с 25 платна, съобразени по размер и характер с бутиковото пространство на галерията. „Във всички негови картини се усеща самочувствието му на жител на един от най-древните градове в Европа. Многопластовият археологически феномен се разпъва..
Художникът Росен Марковски представя голяма живописна изложба в Пловдив. Официалното откриване е тази вечер, 4 февруари, в Зала „2019“ на Градската художествена галерия. Експозицията носи заглавието „Ментални портрети“и е вдъхновена от жените в живота му. Художникът рисува това, което живее. Кафе, тютюн и лавандула. Отпечатъци от срещи, контакти и..
Талантливият млад поет Александър Христов гостува в Литературен Салон "Spirt & Spirit" – Пловдив. Тази вечер той ще представи новата си, четвърта поред стихосбирка „Не“. Модератор ще бъде Ренета Бакалова, редактори с Валентин Дишев на стихосбирката. Срещата се организира от "Spirt & Spirit", "Пловдив чете" и издателство "Скрибенс" в клуб..
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..