Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече 114-та година българските студенти честват своя празник

Студентският празник за първи път се отбелязва у нас през 1903 година

| обновено на 08.12.17 в 09:32
Автор:

Днес е празникът на българските студенти, чието начало е назад в годините.

През 1897 г. министърът на просвещението проф. Иван Шишманов поставя въпроса първото Висше училище в България да има "по-особен, свой празник". 

На заседанието си от 2 ноември 1902 г. Академичният съвет на Висшето училище определя деня на просветителя Св. Климент Охридски - 25 ноември /8 декември - нов стил/, за свой празник. 

За първи път студентите го отбелязват през 1903 г. в салона на читалище "Славянска беседа" в София. 

През 1905 г. в Правилника на Висшето училище, което тогава вече се нарича Софийски университет "Св. Климент Охридски", за пръв път е записан текстът, че 25 ноември е патронен празник на университета. 

От 1916 г. в резултат на официалното въвеждане на Григорианския календар в България годишният празник на университета се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. 

Така с годините най-старото и престижно висше училище в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност. 

Празнуването на 8 декември е отменено след 1944 г. и е заменено с датата 17 ноември, когато е Международният ден на студентската солидарност. 

През 1962 г. празникът на висшето училище на 8 декември отново е възстановен. След 1968 г., когато Българската православна църква връща стария стил на Юлианския календар, денят на Св. Климент Охридски отново става 25 ноември. 

Академичният съвет на Софийския университет решава да отдели патронния празник на висшето училище от общия на 8 декември и определя за свой официален празник 25 ноември - денят на патрона на университета - Св. Климент - архиепископ Охридски. 

Осми декември остава светска дата и продължава да обединява българските студенти с изключително популярния им празник. 

Официално 8 декември е обявен за неучебен ден и за празник на всички български студенти на заседание на Съвета на ректорите от 28 октомври 1994 г. 


Над 60 хиляди са завършилите висше образование у нас през миналата година, показват данни на НСИ, като близо 37 хиляди са жените висшисти и 23 хиляди - мъжете.


Според последни данни на Евростат - около 30 на сто от младите българи на възраст 30-34 години са с висше образование, като стратегическата цел е през 2020 г. процентът в тази възрастова категория да достигне около 40 на сто.


Висшистите в ЕС са около 40 процента от общото население на Евросъюза, или малко над 200 милиона, при население на ЕС към 1 януари 2016 г. от 510 млн. Души, сочи статистиката.  


Най-много хора с висше образование има в Исландия, Норвегия и Швейцария.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Обилен снеговалеж по магистралите "Тракия" и "Струма"

Обилен снеговалеж намалява видимостта по магистралите "Струма" и "Тракия". На места е затруднено движението в посока към София, но шофьорите карат внимателно. Въпреки работата на пътноподдържащите фирми и снегорините на терен, настилката на пътя бързо побелява. Към момента няма закъсали автомобили. Екипи на Пътна полиция регулират..

обновено на 11.01.25 в 12:39

Паднало дърво потроши фитнес в парк „Лаута”

Паднало през нощта дърво нанесе щети върху фитнес площадката в парк „Лаута”.   Три от уредите са изпочупени вследствие на удара. Кметът на Пловдив Костадин Димитров, който заедно с кмета на район „Тракия” Георги Гатев бе на място, разпореди незабавно разчистване на пространството. Бригада на ОП „Градини и паркове” вече работи върху..

публикувано на 11.01.25 в 12:39

С възстановка Пазарджик отбелязва годишнина от освобождението си

С непоказвана досега историческа възстановка в Пазарджик ще бъдат пресъзданени моменти от Освобождението на града преди 147 години.  Днес парк „Стадиона“ ще се превърне в сцена на впечатляваща реконструкция. Във възстановката ще участват повече от 100 ентусиасти от цялата страна. Инициативата е на Регионалния клон към Национално дружество..

обновено на 11.01.25 в 12:15

Отбелязваме международния ден на думата "благодаря"

На 11 януари отбелязваме международния ден на думата "благодаря", който има за цел да привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората.  На този ден благодарим на семейството си, на близките си, на колеги и приятели и на всички, които са направили деня ни по-добър и по-ведър. "Благодаря" е и една от най-хубавите думи в..

публикувано на 11.01.25 в 12:14

В Батак се провежда Празник на суджука

В Батак ще се проведе Празник на суджука и тънките мезета.  Местни майстори ще представят  свои стари рецепти, които се предават през поколенията. Организатори са регионален клуб „Родова памет“, с подкрепата на  община Батак, историческия музей и читалище "4 май-1897".   Призивът към участниците и гостите на празника е да са облечени..

публикувано на 11.01.25 в 08:21