Според д-р Румен Богданов, председател на Българската асоциация на болните от диабетно стъпало, проектонаредбата на здравното министерство, която ограничава правото на болни от диабет в тежка форма, както и на сърдечно болни да шофират, е изключително рестриктивна.
Болните от диабет тип1-инсулинозависими, са около 70 000 души. Това са хората, които могат да развият хипогликемия. Те обаче са много добре обучени да следят и преценяват състоянието си и не биха рискували да се качат да карат кола, ако се чувстват зле, обясни д-р Богданов. Според него проектонаредбата съдържа доста недомислия- като например какво ще стане с диабетиците, които вече имат шофьорски книжки. В същото време той смята, че общопрактикуващите лекари ще бъдат натоварени с огромен брой прегледи, за да установят състоянието на страдащи от тези заболявания, за да отговорят на изискванията на наредбата.
Как КАТ ще спира всяка кола, за да пита за заболяванията на шофьора, ще мерят ли катаджиите кръвната глюкоза, риторично пита д-р Богданов.
Достъпът до получаване на свидетелства за правоуправление за диабетици ще стане по-скъп, смята общопрактикуващият лекар д-р Кирил Еленски. От опита, който имам вече над 30 години, това няма да доведе до намаляване на ПТП. Интересно е обяснението - че така се адаптира документът към европейска директива, но няма ясно описани мотиви, обясни лекарят.
У нас основните проблеми идват от превишена скорост, употреба на алкохол и наркотици или лоша дисциплина на пътя. Точно болните хора са много дисциплинирани и предпазливи, когато шофират, смята д-р Еленски.
В наредбата има много неясноти, дори пропуски. Болните от диабет или сърдечноболните са диспансеризирани, но диспансерното наблюдение се прави от семейния лекар, не от невролог или кардиолог. Това е абсурд, който не подобрява по никакъв начин движението по пътищата, допълни д-р Еленски.
Разговора на Елена Крушкова с д-р Румен Богданов можете да чуете в прикачения файл. Чуйте също интервюто с общопрактикуващия лекар Кирил Еленски, както и анкетата на Димитър Владимиров как пловдивчани приемат готвеното ограничение.
Може ли да се обезпечи честността на изборите при така конституирания служебен кабинет, съгласно новата поправка в Конституцията? Маша или преграда е МВР за купуването на гласове? Има ли „епидемия“ сред полицейските началници и как вътре в МВР действа Организирана престъпна група? Темата коментираме с Иван Демерджиев , бивш служебен министър на..
Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..
Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство. Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..
На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..
С международна научна конференция Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си. Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки". Заявките за участие са повече от 90. Участват водещи..