Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неестествената пазарна регулация на лекарствата трябва да падне

| обновено на 12.12.17 в 16:03

Здравният икономист Анатоли Шарков определя като похвална акцията на полицията и прокуратурата срещу незаконния реекспорт на скъпи лекарства. Тези порочни практики се знаят от години, но явно изсветляването им започва сега.

Според него причините за спекулативния износ на лекарства са различните ставки на ДДС в страните от ЕС, както и фактът, че цените им у нас са най- евтини. Това пък създава проблем за българските граждани, защото ние лекуваме чужди пациенти с лекарства, платени от българския данъкоплатец.

Той посочи, че паралелният експорт на медикаменти у нас е около 40 процента, докато в ЕС е средно е между 15 и 20. В случая трябва да се проследи какъв процент е легалният износ и какъв е нелегалният.

Аркади Шарков твърди, че у нас цените се реферират спрямо 19 други държави и задължително стойността им е най- ниска. Тази предпоставка трябва да бъде премахната. Това е неестествена пазарна регулация.  Премахването на тези пречки ще даде възможност подобни практики да бъдат ограничени.

Коментарът на икономиста е, че няма как подобен износ да бъде реализиран без знанието на пациента и без знанието на болници. Трябва да има знание по веригата и всеки да получи своя дял от нелегалното експортиране. 

Анализаторът не допуска умисъл и пропуски в законодателството с цел нелегален износ на медикаменти. 

Цялото интервю с Аркадий Шарков чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56