Мегаделото КТБ днес не тръгна, защото собственикът Цветан Василев, който е в Сърбия, бил нередовно призован. За фалита на банката на подсъдимата скамейка са изправени още 17 души. Според обвинителния акт нанесената щета на банката е 2,5 милиарда лева.
Тя подчерта, че т. нар. дружества със специално предназнечение не са забранени от закона и абсолютно всички банки у нас работят по този модел, въпреки че е рисков. Това беше поправима щета. Ако в деня на влизането си кветостирите бяха наложили запор върху фирмите - бушони нямаше да водим този разговор, защото парите в тези активи са тук, те не са изнесени в куфари. Те съдят Цветан Василев за 2,5 милиарда, и отчитат загуби за 4 милиарда, колкото са били депозитите. Всъщност 4-те милиарда са активите, които господата искаха да вземат и си ги взеха. Нищо не е останало. Вложителите нищо няма да вземат, ако не осъдим държавата в чужбина.
Ахундова съобщи, че преди седмица вложителите са получили от Административния съд стенограмите от заседанията на парламентарната комисия за КТБ „Атанасова“. Там за основен виновник за фалита на КТБ се посочва БНБ, но омертата е наложена и излизат с решение противоположно на дискусиите, които водят там. Целта на цялата тази операция, която изглежда фарс за някои, но е трагедия за други, е да спаси държавата от нас вложителите, защото държавата е отговорна и трябва да плати нашите пари. Освен това се гарантира обогатяването на 10 души до неимоврени размери.
Вложителите водят всички дела за източването на КТБ в чужбина, включително и по закона Магнитски, защото смятат, че тук се опитват да им затворят устата.
Целият УС на БНБ трябва да бъде обвинен. Поведението на тогавашния управител Иван Искров е позорящо за БНБ. БНБ иска указания от политиците какво да прави и ги изпълнява, въпреки че това е независима институция. Ако са считали, че финансирането е рисково е трябвало да реагират, т.е. те въобще не са си свършили работата. Те са виновни за бездействието. Ролята на прокуратурата в казуса КТБ е като на слон в стъклария – няма банка, която да издържи на подобна психоза и паника. Всичко което се прави в банка се прави дискретно, а не с циркове.
Според Ахундова стенограмите от комисията "Атанасова" показват, че влизането на прокуратурата е по сигнал на бизнесмена и издател Иво Прокопиев, а ДАНС не е била информирана за акцията. Трима са основните изпълнители на поръчката БНБ, прокуратурата, медиите на Пеевски, а инициаторът е Иво Прокопиев и неговата „Протестна мрежа“. Целта е да ограбят това, което лежи на криво. Първата цел е грабеж на т. нар. дружества – бушони, които са имали заложени акции в КТБ. Оттам – нататък инвестициите, които са правени след тях, са били заложени към тях, а не към банката. Ако бяха блокирали акциите на тези бушони по тази верига, можеше да запорират всички активи, а те обявиха бушоните в несъстоятелност и освободиха активите по веригата.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..