Изложба, посветена на художника Любомир Самарджиев, се открива в галерия „Резонанс“. Тя е от творби на негови ученици от Художественото училище за изящни и монументални изкуства „Цанко Лавренов“.
35 години след завършването на втори випуск в неговия клас, известните днес художници Евгения Панчова, Онник Каранфилян, Светлозар Чавдаров и Стоян Куцев благодарят с тази изложба на своя учител за неговата „изключителна роля за изграждането ни като личности и художници“. Изложбата е част от проекта „Учител и ученик“ на галерията.
Любомир Самарджиев е дългогодишен живописец и преподавател в Средно специално художествено училище за изящни и монументални изкуства „Цанко Лавренов“, а впоследствие и негов директор. Творчеството му се вписва по особен начин в многообразието на пловдивската школа с преклонението си към националните духовни ценности и непостижимото чувство за поезия, естетика и хармония.
Роден на 17.12.1937 г. в Пловдив. Завършва /1961/ Художествена академия - София, специалност живопис при проф. Ненко Балкански. От 1965 до 1972 г. работи и живее в Смолян, след това в Пловдив. Участва в общи и представителни изложби /Букурещ, Москва, Лайпциг, Хамбург, Мюнхен, Ленинград, Париж, Анкара, Истанбул, Атина/. Има множество самостоятелни изложби в България и чужбина. Умира на 09.08.1999 г.
„35 години са изминали откакто сме завършили класа на Любомир Самарджиев през 1982 – втория випуск на Средно специално художествено училище за изящни и монументални изкуства „Цанко Лавренов“. Като се има предвид изключителната роля на нашия учител, за изграждането ни като личности и художници, решихме да направим изложба, посветена на отишлия си без време изключително добър човек, художник и преподавател, който ни даваше това, от което имахме нужда в онази възраст на израстване и оформяне като индивидуалности.“
Това казват учениците от класа на Любомир Самарджиев, които продължават пътя на своя учител в сферата на изкуството:
Евгения Панчова – работи активно живопис и инсталации.
Онник Каранфилян – твори в сферата на графиката.
Светлозар Чавдаров – създава скулптурни творби.
Стоян Куцев –обогатява неконвенционалното изкуство.
След 35 години Учителят и неговите ученици си дават среща чрез своите произведения в галерия Резонанс.
Когато вкупом констатираме, че залежите от смисъл изчезват, че липсва конкуренция на духа и както казва един умен мъж - тъга с антибиотик не можеш да излекуваш... На 28 декември "Срещи"- те поглеждат към годината 2025- та! Поглеждат с геополитика Тома Томов, финансиста Светозар Гледачев и философа проф. Георги Каприев. А "Срещите" ви..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 21. 12. 202г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Джон Милтън. Възвърнатият рай. 130 стр., тв.к. ок.5А, Лист, 2024. Алфред Тенисън. Инок Ардан. 94 стр., тв. к. ок. 5А, Лист, 2024. Луиджи Пирандело. Самотният човек. Новели. 214 стр., 3А, Фама 1, 2024...
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..