РИОСВ – Пловдив предупреди, че ще налага сериозни санкции за нерегламентираното изгаряне на отпадъци в печки на твърди горива.
От екоинспекцията припомнят, че според Закона за управление на отпадъците, глобата за физически лица е от 2 000 до 5 000 лв., а за юридически и еднолични търговци от 1 400 до 4000 лв.
При изгаряне на опасни отпадъци – отработени масла, филтри, абсорбенти, замърсени с опасни вещества и други, санкцията за нарушителите ще е в размер от 10 000 до 50 000 лв.
РИОСВ и Пловдивският общински инспекторат провериха преди месец и половина нерегламентирано изгаряне на отпадъци в района около Кукленско шосе № 15, където бе забелязан дим.
На място бе констатирано, че в двора на общежитие, собственост на фирма „ЕМ Консулт 2016“ ЕООД, има тлеещи отпадъци от разнороден характер – опаковки от алкидни бои, силикон, балатум, части от стари мебели и PVC бутилки.
На фирмата бе съставен акт за извършеното нарушение.
При подобни случаи глобата съгласно Закона за управление на отпадъците е в размер от 1400 лв. до 4 000 лв.
Оранжев код за опасно високи температури за множество области от Северна, Централна и Южна България обявиха за неделя от НИМХ. Там се очаква температурите да достигнат между 38 и 41 градуса. В останалите райони е обявен предупредителен жълт код за температури до 37 градуса. През следващите дни се очаква тези стойности да продължат да се повишават,..
Продължава тенденцията за спад на цените на основните хранителни продукти и тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Поевтиняване има при почти всички зеленчуци. Най-значително е то при пресните картофи, които са с 15,61 на сто и те се търгуват по 0,93 лева за килограм. Голям спад..
В Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков“ се открива музикалният конкурс „Милчо Левиев“. Проявата ще стартира тази вечер с концерт на Борис Петков Трио-Борис Петков-пиано, Радослав Паунов-бас китара и Ясен Димитров-барабани. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Община Пловдив, Национален фонд „Култура“,..
„Камерна сцена Пловдив“ представя тази вечер джаз квартет „Мехмет Полат“ в Първо студио на Радио Пловдив. Известният музикант и композитор на уд китара Мехмет Полат събира трима изключителни световни джаз музиканти в новия си квартет. Това са Франц фон Хоси на пиано, Мартин Хафизи на барабани и Даниел ван Хюфелен на контрабас. Квартетът..
Фалшив сигнал за бомба е получен на електронната поща на киното в град Пазарджик. За нелепия инцидент потвърдиха от Областната дирекция на МВР в града. Сигналът за поставено взривно устройство е получен преди обяд на електронната поща на дружеството, което управлява киносалона. Веднага на място са изпратени екипи на полицията и пожарната,..