Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50% от живеещите в Пловдивско са на твърдо гориво за отопление

В Пловдив град отоплението на дърва и въглища стига 25%

Как се топлим през зимата, колко от българите успяват да постигнат своя комфорт и на каква цена - данните на Евростат  коментираме с експерта в Енергийна агенция - Пловдив Петър Кисьов.

Почти половината българи нямат възможност да отопляват задоволително жилищата си през зимата. Това става ясно от информация на европейската статистическа агенция Евростат.

39,2 на сто от българите отговарят, че не могат да си позволят да отопляват в достатъчна степен жилищата си и студуват през зимата, като това е най-високият показател в ЕС.

Броят на българите, за които цените на енергията са непосилни, не се е променил през 2015 и 2016 г., като през 2014-а те са били малко повече – 40,5%.

По-значително подобряване на стандарта на живот у нас се наблюдава през 2011 г., когато процентът на енергийно бедните е паднал от 66,5 на 46,3 на сто. В годината на влизането на България в ЕС - 2007-а, 67,4 на сто от населението е презимували на спрени радиатори или се е свивало в една отоплена стая.

Въпреки подобряването на показателя през годините картината в България е катастрофална в сравнение с останалите европейски членки. Броят на енергийно бедните българи е 4,5 пъти по-голям от средните нива за Европа, където домакинствата, които не могат да си позволят адекватно отопление през зимата, е 8,7%.

Литва и Гърция, които ни следват в класацията, са на 10 процента от българската статистика, с един от трима, който стои на студено през зимата.

Дори в Сърбия броят на енергийно бедните е 13,3 процента, а в Румъния те са 13,8 на сто. Двете балкански държави осигуряват повече комфорт на гражданите си дори от страни като Кипър, Италия и Португалия, където броят на студуващите в домовете си хора е по-висок.

В 11 европейски държави хората, които не могат да си позволят отопление през зимата, е под 5 на сто, като освен богати страни  като Холандия (2,6%), Германия (3,7%) и Люксембург (1,7%), в тази група са и някои от новите еврочленки като Естония (2,7%), Чехия (3,8%), Словения (4,8%) и Словакия (5,1%). Най-новото попълнение в ЕС - Хърватия съобщава за 9,8 на сто енергийна бедност.

Студените зимни дни най-слабо вълнуват норвежците и швейцарците, където под 1% от населението не може да пусне радиаторите и да напали печките във всички стаи, съобщава Евростат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21