Срещата Борисов – Ердоган при откриването на обновения български храм „Свети Стефан“ в Истанбул беше позитивна, защото посланието на турския президент към Европа беше, че желае затопляне на отношенията, коментира в интервю за Радио Пловдив политическият анализатор от Центъра за либерални стратегии Даниел Смилов.
Даниел Смилов подчерта, че символът на реставрацията на Желязната църква е чудесен, но не е достатъчен. Не трябва да избързваме, защото ще е пресилено да се каже, че след тази среща нещата между Турция и ЕС са се променили драстичино. ЕС иска да види от Турция, че ситуацията след преврата се е променила, тъй като там все още се случват неща несъвместими с демокрацията.
Според Смилов и двете страни обаче демонстрират желание за промяна и опит за решаване на проблемите. България има не само желание, но и полза да води диалог с Турция, и то не само, защото сега председателстваме ЕС. Комуникацията между Борисов и Ердоган се запази и след опита за преврат в Турция и Борисов наистина е в уникална позиция да говори с Ердоган без да менторства, което се случи с някои от западните лидери.
Според политическия анализатор българският премиер трябва да използва тази позиция и засега се справя добре. Разбира се няма гаранция, че проблечите между ЕС и Турция ще бъдат решени. Тази комуникация обаче трябва да бъде използвана, беше категоричен Смилов.
Той коментира и темата за приема на Турция в ЕС, като подчерта, че по нея заблуди не трябва да има. Никой не си представя членството на Турция като скорошна перспектива. Въпросът е дали вратата на ЕС трябва да бъде затворена за Турция. Според мен е по-добре опцията за членството на Турция в ЕС да остане, преговорите да продължат и вратата да не се затваря, за да се поддържат с Турция такива отношения, от които цяла Европа има интерес.
Трябва да капитализираме отношението си с Турция, но и да не разчитаме много на посланията на добра воля, ако те не са подплатени с конкретни стъпки в последствие, каза в заключение политологът Даниел Смилов.
Цялото интервю с до. Даниел Смилов може да чуете в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..