Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Духовното израстване на Светата обител е основната ми цел!

| обновено на 09.01.18 в 16:17

В интервю за Радио Пловдив новият игумен на Бачковския манастир  отец Самуил, който пое поста отпреди по-малко от месец, сподели първи впечатления от новата длъжност. 

Той призна, че още не се е запознал напълно със светата обител, защото това е един твърде голям дом, с хилядолетна история. 

"Хората в него, са истинската ценност, но за да можеш да общуваш със  всичко това, трябва да разбереш кой човек каква душа има. Не трябва да се бърза, първоначален поглед не е достатъчен, понеже твърде често ако от него се направят бързи изводи, може да се вземат грешни решения." - сподели отец Самуил. 

Започнатото е добро, извършени са реставрации на стенописите в храма, стартирал  е ремонт на долното крило на манастира, но всичко това трябва да бъде продължено „не без съдействието на хората. Поставено е едно много добро начало. Но започнатото в южния двор не може да бъде продължено на този етап, защото това, което има в касата на манастира е много малко и то няма да ни бъде достатъчно за да продължи този ремонт“, добави игуменът на Бачково. Той уточни, че още има да се запознава с документацията. Имам много, много работа, подчерта отец Самуил.

Припомням, че правителството отпусна 310 000 лева за ремонт на Светата обител през миналата година, но се оказва, че голяма част от тях вече са изчерпани от направеното до този момент. По какъв начин и как са изчерпани - тепърва трябва да разбера, проучваме този въпрос, но за жалост - такава е нелицеприятната истина. Не е необходимо да казваме колко средства са останали в касата на Бачковския манастир, защото просто те са твърде малко. Светият синод знае, те са информирани, обясни архимандрит Самуил.

Най-важното нещо е да се развие душата на Светата обител, а това са братята, които я населяват. Без пълноценен духовен живот всеки манастир е просто една красива, стара историческа сграда.  Именно това ще бъде моята основна цел – духовното  развитие,  което да постигнем с Божията помощ  и с помощта на Света Богородица!  -  отправи посланието си отец Самуил.

Цялото интервю с отец Самуил можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възстановяват и маршрутките до Труд и Строево

Възстановяват от утре маршрутна линия №5, която свързва Пловдив със селата Труд и Строево. Това стана ясно след проведената тази вечер среща между жителите на селото, превозвача Петко Ангелов и кметовете на община „Марица“ и село Труд Димитър Иванов и Спас Стайков. В срещата участваха също представители на сдружение „Бъдеще за село Труд“...

публикувано на 24.10.25 в 23:53

Строителните измамници излизат от ареста срещу гаранция от 80 000 лева

Съдът пусна под гаранция задаржените за строителни измами Басри Али и Милена Ангелова. За подсъдимият паричният размер бе определен на 70 хил, лева, а за съучастничката му – на 10 хиляди лева. Пред съда Басри Али призна, че е закъснял със някои строителни обекти, но по думите му, ако не бил задържан, щял да довърши някои от тях. Според..

публикувано на 24.10.25 в 16:24

Монтираха нови преградни пана на ключови булеварди в Пловдив

Мерките са предприети с оглед повишаване безопасността на всички участници в движението. Екипи на Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ извършиха демонтажа на старите конструкции, а фирма-изпълнител монтира новите съоръжения. Общо 109 корозирали ограждения са подменени на булевард „Шести септември“ – в района на паметника..

публикувано на 24.10.25 в 15:12

От понеделник EVN стартира отоплителния сезон в Пловдив

Компанията ще започне поетапно подаване на топлинна енергия към всички свои клиенти от понеделник 27 октомври. Първи ще бъдат отоплени детските и здравни заведения, следвани от училища, обществени и стопански сгради, а накрая и жилищните. EVN Топлофикация напомня на клиентите си да отворят напълно регулиращите вентили на радиаторите, за да се..

публикувано на 24.10.25 в 15:07

Аварийно намериха временно решение за транспорта на Труд и Строево

Превозвачът Илия Костадинов пое тази сутрин превоза на жителите на селата Труд и Строево до Пловдив. Фирмата обслужва и други междуселищни линии в община „Марица“, съобщи кметът на общината Димитър Иванов.  "Този превозвач има капацитета като превозни средства и се съгласи да поеме превоза. Ще оставя хората в началото на града, за да може оттам..

публикувано на 24.10.25 в 13:58