Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според председателя на БЛС д-р Венцислав Грозев

Спешно трябва да се повишат цените на клиничните пътеки

Ще се стигне ли до нов Национален рамков договор тази година, така че всички по веригата поне малко да са доволни, коментира в ефира на Радио Пловдив д-р Венцислав Грозев, председател на Българския лекарски съюз (БЛС).

Още от октомври апелирахме и здравното министерство, и НЗОК, че процесът с бъдещия рамков договор се бави, няма ги и необходимите наредби. Миналата седмица стартирахме преговорите за доболничната помощ, вчера започнахме и общите части за болничната помощ. Има известна надежда, защото можем да променяме част от наредбите, които все още не съществуват, обясни д-р Грозев.

Без рамков договор не е добре, защото създава част от правилата на играта и държи БЛС като партньор при преговорите, коментира той.

Д-р Грозев посочи, че във връзка с болничната помощ, най-спешно трябва да се променят цените на клиничните пътеки. Виждате какво става с болниците, някои от които има опасност да фалират - 10 години там не е пипано нищо. Цените остават едни и същи, а разходите им се увеличават непрекъснато. Сега цените на клиничните пътеки са 150 млн. лв., ние настояваме да се повишат и да се разпределят там, където има най-голяма нужда - например в педиатрията, фтизиатрията, част от неврологията, част от хирургията. Това са предложенията, които ние събираме вече 4-5 месеца, допълни председателята на БЛС.  

В доболничната помощ също не са малко проблемите, искаме да повишим нейната ефективност. Има доста неща, които могат да се променят - при общопрактикуващите лекари с диспансеризацията, профилактиката, в начина на изписване на рецепти и др. Целта е по-голямо удобство, а не излишна натовареност, подчерта д-р Грозев. 

На всеки минал през личния лекар пенсионер трябва да се направи опис, да се приложат касова бележка и ред други неща. Така освен останалата работа колегите се натоварват и с още несвойствена работа. Нека НАП намери начин да контролира нещата, не да натоварват още лекарите, призова д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС.

Цялото интервю с доктор Венцислав Грозев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54