Институтът „Иван Хаджийски“ публикува годишен анализ „18 важни неща за света и България, които трябва да знаете в началото на 2018“.
Анализът на Института отчита, че България е в момента добър съсед и партньор с останалите държави, но прогнозира, че ще й бъде трудно да удържи позициите. Попиванов припомни, че София не се включи в критиките срещу Тръмп, продължава да поставя на пиедестал Меркел, има добри отношения с Франция и Вишеградската четворка, но не приема бежанската им политика. На Балканите също сме в добри отношения с Македония, Сърбия, Гърция и сме единствената държава, запазила отношенията си с Турция. Съмнявам се че ще удържим тези отношения, защото 2017-та беше година на изчакване, на трупане на противоречие, а 2018-та ще бъде година на сблъскване на позиции и с приключването на преговорите за правителство в Германия ще започне разделно време за Европа.
У нас продължава тенденцията на пълзяща концентрация на власт, засилена след парламентарните избори. Десните прозападни партии дори не влязоха в Народното събрание, а парламентарните се държат предпазливо към всякакви реформи и промяна. Стабилността е деликатна, защото регионалните дисбаланси са огромни, има много бедни хора и е трудно да сложим знак за равенство между политическа и социална стабилност. ГЕРБ се опитва да концентрира властта си на местно равнище, което е стигнало краен предел и вече започва битка за преразпределение.
Борис Попиванов не очаква през 2018 да се появи убедителна алтернатива на ГЕРБ. Трябва да се стигне до убедително решение как да функционира българската политика без прякото и незаменимо участие на ГЕРБ и Бойко Борисов. В момента българските партии нямат отговор. Алтернативата трябва да е на цялостния начин, по който работи българската политика. Резултатите от българското европредседателство ще бъдат важни, защото тогава ще стане ясно кои партии печелят от него и кои ще бъдат поставени в изолация. Едва след като изтекат шестте месеца ще можем да видим дали се ражда алтернатива в българската политика.
Според политолога 2018-та се очаква да бъде годината на Китай.
За рисковете от незаконно извличане на информация бе разговорът на Димитър Владимиров с проф. Илин Савов, експерт по специални разузнавателни средства, киберсигурност, и злонамереното използване на изкуствен интелект. "За съжаление изкуственият интелект започва да навлиза ударно и да се използва от организирани престъпни групи", отбляза той...
Възможностите за осигуряване на бърз и качествен транспорт между населените места в Пловдивска област и свързаността им с областния град отново бяха обсъдени при областния управител професор Христина Янчева. В нея са се включили вицепремиерът министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и председателят на комисията по транспорт в..
Поставяне на камери на възлови кръстовища и прелези в Пловдив поискаха от общината представители на сдружение „Ангели на пътя“ на среща със заместник- кмета Ерол Садъков, службите по сигурността и организациите на транспорта и началника на Пътна полиция главен инспектор Красимир Нешев. Конкретните кръстовища, за които настояват за видеонаблюдение, са..
Не само, че не съм разочарована, но съм и приятно изнедана от гласуването за лидер на "Да, България!", каза в предаването "Точно днес" Веселина Александрова, която се кандидатира за поста, но не събра достатъчно гласове. Конференцията на партията избра да има двама съпредседатели - Ивайло Мирчев и Божидар Божанов. В гласуването по двойки кандидатури тя..
Безопасността и здравето при работа са ангажимент на всички. Това е обща задача и трябва постоянно да се подобрява. Това коментира експертът на КТ "Подкрепа" Александър Загоров в деня за защита на безопасните условия на труд. Той подчерта, че статистиката за миналата година, която показва увеличение на трудовите злополуки за цялата..