Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Самотата и отчуждението са съвременен феномен

Фактът, че във Великобритания  вече има нов пост „министър на самотата“ не звучи смайващо. Доста по-отдавна в една много по-малка и незабележима от наша гледна точка държава – Бутан имат министър на щастието. Там е роден и индексът за измерване на щастието, заяви социологът Мира Радева. 

 Истината е, че когато хората преодолеят войните, глада и до голяма степен и болестите, тъй като знаем, че в началото на 20 век средната продължителност на живота на хората е била 50 години. Сега ние живеем в доста по-подреден от материална гледна точка свят. И започваме да си даваме сметка, че понякога болките на душата са много по-важни, отколкото болките на тялото. На мене ми звучи изключително адекватна тази мярка, въпреки че един министър, сам по себе си,  едва ли може да направи кой знае какво, но идеята е да се зимислим как живеем. В Световен мащаб вече се движим към границата от 100 години, ето бащата на Майкъл Дъглас – Кърк, е на 101 години, но вече имаме много хора, които живеят на тази планета, доближаваме 9 млрд и неизбежно възниква най-фундаменталният и философски въпрос – защо живеем на тази земя и защо черпим ресурсите й, ако не си подаваме ръка и не се намираме един друг. Ако осъзнаем, че сме част от Земята, а не сме нейни господари, тогава ще се отнасяме и един към друг по-добре.

В съвременното общество има много съществена причина за този феномен на самотата. И трябва да подчертаем, както казва и Тереза Мей, че това не е проблем само на възрастните хора. Много млади също страдат от самота, от изключеност, защото светът стана не така директен, както беше преди. Преди време хората живееха в малки общности и на улицата се познаваха всички.

 Сега живеем в мегаполиси, в които хората не се забелязват един друг и това, което изключително ме тревожи  в  в съвременното  българското общество, е че хората много лесно се нараняват, особено – младите.  В това общуване чрез дигиталния свят много лесно е да кажеш „Абе, гледай си работата!“. Необходимо е да разберем, че когато нараняваш другия, ти нараняваш себе си, че ние всички сме част от едно цяло човечество и ако не се свързваме един с друг, всъщност губим себе си и то - в индивидуално качество.

Съвсем скоро Екатерина Бончева ми припомни, че когато аз прогнозирах, че българската икономика ще бъде стагнирана от липса на подходящо обучена работна ръка, съм прогнозирала и увеличение на агресията.  Днес всички смятат, че парите ще решат проблемите между хората – нищо подобно! Защо хората в България са най-нещастните,  защо имаме най-високия индекс на песимизъм? Онова, което тормози хората днес е отчуждението, агресията, това, че нямаме емпатия и съчувствие, за да разберем, че понякога важното е не да бързаш за поредния си успех, а да подадеш ръка.

Радева подчерта, че разбира екоорганизациите, които се страхуват да няма презастрояване в Пирин, както стана на много места в страната и затова протестират. Тя призова обаче и да си дадем сметка, че изграждането на лифтове, на ски съоръжения е част от екологичния подход към природата. Това ни дава шанс да се свързваме с нея. И в двете спорещи страни обаче има и рационален момент, но и излишен крясък, заяви Радева.

Темата за самотата ме вълнува много, пея и посвещавам на тази тема песни с мои текстове. Тази  събота  от 20 ч. ще бъда в „Петното“ заедно с маестро Александър Кипров, където ще представим  и песен на Жак Брел с мой преводен текст, с което ще поставим и началото на кампания за борба със самотата и отчуждението, за да си подаваме ръка и да се намираме един друг.

Чуйте повече от звуковия файл в интервюто с Мира Радева и  изпълнението и на песента на Жак Брел по неин текст.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36