Община Стамболийски обмисля свикването на местен референдум за добива на баластра в землището на местността „Узунпара“.
Според Мавродив сагата продължава от 11 ноември миналата година като на няколко пъти фирмата „Балистриери“ незаконно е добивала баластра в землището без необходимите разрешителни и при положение, че земята е публична общинска собственост, попада в Натура 2000 и няма концесия и ОВОС.
След сигнал до всички институции работата е спряна, но е регистриран и втори опит за добив. Общинският съветник твърди, че продажбата на концесията от фирма „Агроерг“ на „Балистриери“ на Костадин Филипов е незаконна, защото „само органът, който издава концесията може да смени собственика, а това е Министерският съвет. Освен това нямат разрешение за добив от местния парламент, земята е публична общинска собственост със земеделски статут, а за да има добив на инертни материали трябва да бъде променено предназначението.
Мавродиев разказа, че след като неколкократно добивът е бил спиран концесионерите закупили терен от 5 декара ниви с пшеница и отново влезли с багерите „да копаят“. На втори януари влязоха в този имот, взеха да вадят баластра без да е сменен статута на имота. Имотът им е частен, но предназначението му е нива. Те трябва да променят статута и задължително да поискат от община Стамболийски разрешение за дейността.Земята ни е прекалено скъпа, това е основен наш поминък. Няма разминаване между позицията на МОСВ и общината. Тези хора не са концесионери, нямат ОВОС, ние сме изправени пред екологична катастрофа.
Пред Радио Пловдив Сашо Кестебеков – геолог и представител на концесионното дружество, заяви, че добиването на баластра в землището на местността „Узунпара“ е спряно, докато фирмата – концесионер не изпълни всички законови изисквания за работа в кариерата. Той обясни, че в момента изчакват промяна на статута на земята от земеделска за добив на баластра.
Дейността е законна и това е констатирано от РИОСВ-Пловдив. Има сключен концесионен договор, договор за рекултивация, ОВОС, в ход е процедура за промяна на предназначението на земята. Всичко сме рекултивирали, изкопаната част е върната и площта е заравнена. Сега очакваме промяна статута на земята от земеделска в земя за кариера. Макар концесионният договор да е от 2007 година теренът не е експлоатиран, защото нямаше собствен имот.
Кестебеков твърди, че не може да разбере основанието на хората да протестират. Чакаме да получим промяната в предназначението на земята и няма да докосваме чужди имоти. Ние изцяло ще узаконим дейността и няма да правим стъпки за добив преди това.
По думите му поставения от община Стамболийски пътен знак, с който се ограничава достъпа на камиони над 7 тона е незаконно поставен. До момента няма случай на черен път да се слага ограничителен знак.
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..