Документалният сборник „Държавна сигурност и „врага с партиен билет“ 1944-1991 г.“ обхваща основно процесите на борбата с вътрешнопартийната опозиция в България до края на 60-те години на ХХ в. – време, в което Тодор Живков вече е успял да съсредоточи в ръцете си едноличната власт над партията и държавата.
Сборникът разказва как ДС е била не само войник на партията, но тя е била един инструмент за регулиране на вътрешно-партийния живот, съобразно конюнктурата, която е била заложена в партийното ръководство . Той разказва за два периода – на така наречения период на чист сталинизъм в България, а също и времето за налагане и укрепване на едноличния режим на Тодор Живков, това заяви в интервю за Радио Пловдив Екатерина Бончева, член на Комисията по досиетата.
Прочистването на партията
Книгата разказва още как ДС е прочиствала партията от така наречените партийни провокатори, как чрез ДС партията е трябвало да бъде овладяна. Разказва ни за междупартийните борби вътре в БКП. Сборникът допълва картината за характера на ДС и за насилствения характер на този режим, допълни още Бончева.
Темата за ДС става все по-актуална у нас
Всичко това на фона на едно решение – изучаването на комунистическия режим в учебниците по история.
Все още не сме се отървали напълно от това зло. Самият факт, че срещу това има голяма съпротива показва, че все още хора, които са свързани с този период и не желаят да излязат на светло техните мръсни дела, коментира Бончева.
Цялото интервю с Екатерина Бончева можете да чуете в звуковия файл.С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...