Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетът на Ла Валета е 4 пъти повече от този на "Пловдив 2019"!

| обновено на 25.01.18 в 17:09

В края на миналата седмица малтийската столица Ла Валета откри с пищна церемония тържествата  за тазгодишното домакинство като Европейска столица на културата.   


Заедно с него, тази титла носи и град  Леуварден в Холандия. 

Столицата на Малта е в списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.  През средновековието, осровната държава е създадена от рицарски орден, намерил убежище от османското нашествие, след падането на предишното им средище – о-в. Родос.  

До средата на 60-те години на 20 в. Малта е английски доминион, днес като територия и население е приблизително съизмерим с Пловдив, отбеляза поетът и писател, журналист и общественик Антон Баев, който е и член на УС на фондация „Пловдив 2019“, който присъства на откриването. 

Заради условната ос „Юг – Север“, по който признак се избират двете културни столици на Европа за съответната година, може би по-големите очаквания са свързани с холандския „събрат“ – Леуварден, предполага Антон Баев.

Въпреки това, в първите дни след откриването, малтийската столица е препълнена с туристи, а интересът към календара е огромен, казва той.

Островът е малък, затова там се представят с всичко, което имат създадено в историята сиЗрелищното шоу се проведе на централния площад с Тритоните, разказва Баев.

Направено е много, защото преди 6 години, когато започва подготовката на Ла Валета за културна столица, е нямало почти никакви открити културни пространства, за разлика от днес.

Разбира се, трябва да се отбележи, че въпреки условните прилики като територия и население, бюджетът на малтийската столица е четири пъти по-голям от този на Пловдив, подчерта Антон Баев.  

Там може да имат няколко, 4-5  обекта, но те са толкова значими, че привличат огромен интерес.

Това, може би, все още липсва на Пловдив. Ние тук трябва да изберем няколко подобни обекта, които гарантирано ще фокусират вниманието на посетителите, обобщи  членът на УС на фондация „Пловдив 2019“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10