На официалната церемони по откриването „Европейска столица на културата’ 2018“ в холандския град Леуварден бе и делегация от Пловдив.
Любопитна бях какво точно се случва при откриване на Европейска столица на културата. Изключително впечатлена съм от това което видях. Откриването се проведе на два етапа - на закрито в местния театър и на открито на площада пред старинна катедрала.
На сцената на театъра, на фона на логото на Леуварден и в присъствието на краля и кралицата на Холандия, емоционални слова произнесоха кметът на града, представители на различни общности, министърът на културата и имаше много кратка програма. Интересен ефект се получи, когато след красиво филмче за това как духов оркестър обикаля свирейки по улиците на града и други знакови места, изненадващо за всички, сякаш слезли от екрана, музикантите свирейки влезнаха в залата.
Светлинното шоу се случи на открито пред катедралата под дъжда и силния вятър. Катедралата е висока колкото пететажна сграда и опакована в бяло платно. Зад платното на различните етажи артисти и музиканти на живо свиреха и пееха, а по платното се рисуваха чрез светлинни ефекти различни картини, които заедно с артистите правеха обща сцена и картина. Кралят на Холандия се вписа в светлинното шоу, като се изкачи на катедралата и обяви символично Леуварден за Европейска столица на културата през 2018 г. Неописуем ефект и преживяване!
Беше много вълнуващо. Смятам, че за артистичния екип на нашата фондация „Пловдив’ 2019“ има много сериозно предизвикателство, защото не всичко е само пари, има много идея, много мисъл в това, което трябва да бъде направено. Те коментираха във всеки един миг, какво не бива да допуснем, какво е добре. Смятам, че те наистина имаха полезен опит и пример от това, което видяха.
Трябва да се очаква по-спокойно това събитие. При нас има някаква истерия и напрежение. Видях хората колко спокойно приемат този факт. Няма драма, че нещо не е готово. Една от сградите, която 17 години е била изоставена е направена с ателиета. Там имаше още вар, четки, бои, дори непочистено още от строителните дейности. Нямаше драма, поканиха ни на чай и кафе, разказаха ни всичко. Не казвам, че трябва да вземем този пример, но си мисля, че трябва да подхождаме по-спокойно към този процес.
Интервюто с Тони Симидчиева е в звуковия файл.
За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...
Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...
Детският симфоничен оркестър "Дивизи" – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..
Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев. Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“. Разгледани ще могат да бъдат и..