Кметът на община Септември Марин Рачев е задържан за 24 ч. по Закона за МВР, съобщиха в Пазарджик ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев и говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Първото обвинение е за умишлена безстопанственост при 7 сделки на Общината, основно безконтролност при инфраструктурни ремонти, от което са нанесени щети за около 100 хиляди лева.
Фирмата, изпълнител на обществените поръчки, преди това е била негова, преди Марин Рачев да стане кмет. Затова ние смятаме, че той практически се е договарял сам със себе си, обясни Румяна Арнаудова
Второто обвинение ще е за закупуване на имот от страна на Община Септември, но от фирма, чийто собственик пак е бил Марин Рачев, преди да стане кмет. Имотът от 10 декара е купен много над пазарната му цена от 50 хил. лева, разказа Румяна Арнаудова.
Когато е бил бизнесмен, през 2005 г., това дружество е закупило този имот, който сега, същата фирма, но с управител вече негов роднина, е продала на него като кмет на Септември със 126 хил. лева по-скъпо. С тази сума е ощетена общината, добави Арнаудова.
Административният ръководител на Специализираната прокуратура Иван Гешев добави, че ще се работи и за разкриване на организирана престъпна група, която е източвала Община Септември.
"Предмет на разследване ще бъде цялото родословно дърво на кмета, защото свързаните с него фирми, които са доста и не мога да ги изредя всичките и да ги възпроизведа правилно към този момент, са управлявани, представлявани, собственост на втори братовчедки, съпруги и всякакви други, които в момента не мога да ги възпроизведа. Така че по тази линия, в последните две години, те са получили обществени поръчки по реда на Закона за обществените поръчки. Строително-монтажни дейности и работи са извършени за над 13 милиона лева" - заяви прокурорът Иван Гешев
Обвиненията срещу Рачев ще бъдат повдигнати утре, като е възможно да последва и искане от страна на Прокуратурата за отстраняването му от длъжност с мотив, че може да попречи на разследването.
По-рано днес, при извеждането му от сградата на Общината, кметът Рачев каза, че е съдействал на органите на разследването и разчита, че ще бъде установена истината.
Подобни разследвания вече са образувани за още няколко общини, но бъдещите акции ще се провеждат внезапно и без предварително обявяване, подчерта говорителят на главния прокурор.
Масираната акция се проведе сутринта в Община Септември. Над 50 полицаи извършиха претърсвания в кабинетите на сградата на Общината и частни домове.
Рано тази сутрин кметът Марин Рачев и цялата администрация са били принудително докарани в сградата на общината. Това е първата операция от влизането в сила на Закона за противодействие на корупцията.
Сигналите за злоупотреби срещу Марин Рачев бяха подадени от инициативен граждански комитет преди 6 месеца. Сградата на Общината е затворена. Предполага се, че кметът е вътре. Пред общината са се събрали много хора – от двете страни на улицата са се събрали противници и поддръжници на кмета.
Един от противниците на кмета каза: Стигнахме до там да имаме кмет, който с действията си доведе до това да затворят общината в работен ден. Върви разследване. Целият екип на общината е бил затворен в сградата сутринта. Обяснено им е какво ще се извършва. Събират се документи. Хората и в момента ги е страх да свидетелстват. Доколкото ми казват хора отвътре, кметът е доведен с около десетина полицаи, принудително, арестуван и с него се извършват процесуално-следствени действия.
Според председателя на инициативния комитет "Да спасим Община Септември" адв. Николай Баташки специализираната акция е в отговор на сигналите, които гражданската организация подаде в прокуратурата за злоупотреби от страна на кмета Марин Рачев: Прокуратурата провежда специализирана акция по претърсване и изземване в цялата Община. Претърсват се домове на кмета и свързани с него хора в града. Това е по повод протестите, които точно преди 6 месеца започнаха срещу кмета, от декември за 4 обвинения, които могат да прераснат в още във връзка със сделки за обществени поръчки и други сделки. Предполагат се щети за милиони.
Таксиметровите шофьори от Асоциацията на таксиметровите водачи в Пловдив замразяват протеста си към момента. Оттам съобщиха, че след положените усилия от всички народни представители днес е било огласено, че някои застрахователи ще правят застраховки "Гражданска отговорност" за таксиметрови автомобили в обхвата между 400 и 500 лева, според..
Възстановено е движението на влаковете през Централна гара – Пловдив. Това стана възможно, след като късно снощи успешно завърши тестването на контактната мрежа, съобщи за Радио Пловдив инж. Николай Иванов, ръководител на проекта на НКЖИ от страна на фирмата изпълнител. „Дейностите, които бяха свързани с преминаването под Бетонния мост, са..
Централната улица "Ландос" в пловдивския квартал Столипиново осъмна под вода. Причината е повреда на голям водопровод. Заради аварията беше спряно водоподаването и в други квартали в града. Аварията е тежка, екип на ВиК вече работи за отстраняването ѝ, увери директорът на дружеството Антон Гълъбов като подчерта, че е дефектирал стар..
Информация за текущото изпълнение на общинския бюджет към края на септември ще бъде представена на днешното заседание на Общинския съвет в Куклен. Бюджетът на община Куклен за 2024 г. в размер на 13,5 млн. лева. Към 30 септември изпълнението на приходите по бюджета е 7,8 млн. лева. На заседанието се очаква да бъдат гласувани и промени във..
АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" отбелязва 60 години от основаването си с тържествен концерт-спектакъл в Драматичен театър - Пловдив. Повече от 200 изпълнители ще излязат на сцената в празничното събитие под надслов „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“. На събитието се очаква да присъстват президентът Румен Радев и министърът на..