Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се изравни цената на труда в цяла Европа

Снимка: bTV Radio

Осигуряване на равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд - това е текст, залегнал в законодателството за защита от дискриминация на страните от ЕС, включително и на България.

От унгарската дяснорадикална партия „Йоббик“ обаче искат нещо повече - изравняване на доходите за еднакъв труд в Източна, Централна и Западна Европа. Днес в столицата представители на тази организация говориха съвместно с подкрепящите проекта депутати от Обединените патриоти и представиха инициативата "Доходен съюз". 
Напълно реалистично е въвеждането на тази инициатива и в България, която започна преди една година по идея на Вишеградската четворка, коментира в интервю за Радио Пловдив депутатът от ОП Александър Сиди

Целта е и да се бори против лицемерието и двойния стандарт в ЕС, включително и при доходите. След като бъдат събрани 1 милион подписа в целия ЕС, те ще бъдат внесени в Европейската комисия. От своя страна тя трябва да задължи страните от съюза да въведат една и съща цена за един и същи труд в цялата Общност. 

Става дума за въвеждането на минимални работни ставки, които да са еднакви в целия ЕС, обясни депутатът. Така постепенно всички работодатели от Източна Европа ще бъдат принудени да повишат заплатите, защото иначе ще губят европейските си работници. Примерите не са един или два - европейски компании, които плащат 3-4-5 пъти повече на френските си работници например, вместо на българските. Единствената разлика е, че единият работник живее в Пловдив, а другият - в Ница, а това е дискриминация, даде пример Александър Сиди.

По-скъпият труд на източноевропейските работници не би довел до намаляване на инвестициите. България продължава да е привлекателна с по-ниските си данъци. Така инвеститорският интерес ще продължи, въпреки по-високата цена на труда, смята депутатът. 

Инициативата вече е подкрепена от синдикатите, предстои да бъде представена и в Пловдив. Продължава и събирането на подписи в цялата страна.

Цялото интервю на Емил Костов с депутата от ОП Александър Сиди чуйте в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56