Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Независимите медии в България се броят на пръсти

Намаляване на доверието в медиите и в същото време чувствително увеличение на доверието в журналистите.

Тази на пръв поглед парадоксална констатация се съдържа в глобалното изследване Edelman Trust Barometer. Проучването показва, че социалните мрежи като източник на информация, губят доверие сред своите потребители, които все по-често предпочитат да използват "традиционните" медии. За изводите от глобалното изследване - интервю на Емил Костов с  журналистката Стояна Георгиева, главен редактор на "Медиапул".

След целия опит на хората в социалните мрежи, те усещат, че там им много уловки, много капани. Нормално е обществеността да търси реална информация там, където може да я намери в медиите и в истинската журналистика, това заяви Стояна Георгиева в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив. Според нея не може да се очаква ренесанс на печатните издания.

Всички печатни медии имат сайтове и посещенията са повече от онлайн посетители, както и рекламата. Много трудно е да се говори, че ще има някакво възраждане на печатните медии в обозримо бъдеще. Но от друга страна – тази тенденцията, която се наблюдава във Великобритания, говори за „здравословен синдром“ на публичното търсене, коментира Стояна Георгиева.

Този здравословен синдром не може да се прехвърли в България

Пресата във Великобритания има дългогодишни традиции на независимост, много силни професионалисти работят там. Независимо от всички скандали и трусове, там вестниците са един меродавен източник на информация. В България това далеч не е така. Да не говорим, че през последните години има голямо сгромолясване на медийната свобода. В момента България е на последно място по свобода на медиите в ЕС. И ако сега България трябваше да кандидатства за ЕС, тя нямаше да отговаря на този критерий, коментира Стояна Георгиева.

Медийната среда у нас

В резултат на инфектирането на медийната среда от една медийна група, която е собственост или е под контрола на Делян Пеевски, нещата стигнаха дотам, че ако някой е имал за цел българското общество да бъде объркано, да не вярва на никой – то тази цел е постигнато. Едно такова обществено мнение, което не е информирано, което е безкрайно подвеждано и манипулирано, то става много лесна плячка за политици и всякакви други шамани. От тази гледна точка – България е застрашена, българската демокрация е застрашена. Защото за да има силно гражданско общество – трябва да има информирани граждани. А за да има информирани граждани – трябва да има независими медии. За съжаление - в България независимите медии се броят на пръсти, заяви Георгиева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52