Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инициативата "Доходен съюз" е доста утопично намерение

Икономическият експерт Лъчезар Богданов коментира за Радио Пловдив инициативата „Доходен съюз“ и дали е възможно  да има изравняване на доходите за еднакъв труд в Източна, Централна и Западна Европа. Според него това няма как да се случи от гледна точка на политическия процес и вземането на решения. По-важното е, че подобна идея се сблъсква с икономическата логика. 

Заплащането във всяка отделна страна, във всеки отделен бранш в крайна сметка отговаря на търсенето и предлагането на труд в съответния град, регион - хората са  със съответни умения и професия. Когато има големи различия съответно  в търсенето и предлагането на труд много трудно може да се постигне изравняване с административни мерки, коментира Лъчезар Богданов. 

Защо бихте направили един завод в Латвия, Румъния и България, ако трябва да заплащате еднаква сума за един работник? - попита икономическият анализатор.

По думите ако се изравни заплащането остава въпросът - какво е предмиството на страните, където в момента има по-ниско заплащане на труда. От друга страна самата идея, че има абсолютно еднакъв труд е доста утопична.

Целта е натиск за повишаване на разходите на труд в страните, където възнагражденията са по-ниски. Това е натиск на синдикалните организации в по-богатите държави. Синдикатите от Западна Европа. От една страна част от бизнесите се пренасят на изток в рамките на съюза .  От друга страна за това, че има по-ниски доходи в страните от Съюза има миграция. Така работниците от по-бедните страни конкурират и са готови да работят дори и за по-малко пари в богатите страни. Хора от източна Европа биха заели работните места за по-малко доходи. Така се увеличава предлагането на по-евтин труд. Това е контекстът на дебатите, допълни икономическият анализатор. 

Според него все пак, ако наистина имаме отворен пазар, ако наистина се позволи на стоките, услугите и капиталите свободно да преминават държавните граници в рамките на общия пазар - този процес наистана може да се случи. Например в Чехия, разликите на заплати там и в Австрия, или Чехия и Германия -разликите са много по-малки, отколкото преди 20 години.

В България проблемът е в липсата на инвестиции. Фъкт е и регионалното неравенство в заплащането.

Това, което може да отключи бърз икономически растеж и от там бърз ръст на доходите е да привличаш нов капитал. През последните години имахме икономически ръст без свеж капитал, а с натоварване на мощности в рамките на съществуващата икономическа структура.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18