Ангел Вукодинов, производител на зърнени култури и зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, коментира за Радио Пловдив евентуалното намаляване на агросубсидиите, след като Великобритания напусне ЕС . По думите му все още няма яснота, но дебати се водят повече от година.
През ноември 2017 година имаше анонси. През 2021 започва новият период. Все още няма окончателни неща. Нашето мнение сме го казали на няколко форума. Българската позиция се надяваме да бъде успешно защитена.Нашият глас не е най-силният в ЕС и ще има някакви компромиси, коментира Вукодинов.
Той припомни, думите на еврокомисаря по бюджетната политика, че съюзът трябва да е готов да съкрати с между 5 и 10 процента парите за земеделие и за кохезионна политика.
Според Вукодинов за българските производители е по-важно да има всеобщи обективни критерии за разпределяне на субсидиите в рамките на ЕС и за различните отрасли. Парите да отиват при обекти, които са на светло.
Това, че парите ще бъдат намалени, няма да е големият проблем. Важно е да има опростяване на тази политика като не се бяга от контрол. Не е тайна, че през миналите години "схемаджиите" успяваха да се възползват и понякога парите изтичаха в пясъка, а от това няма полза за никого. Проблемът ще е доколко ще има баланс между директните плащания и инвестиционните мерки. Долколко ще има баланс между отделните сектори на цялото земеделие и когато се обръщаме към чувствителните сектори наистина да има предмиство за развитието им. Да се получи добро сближване, за да не пострадат българските земеделци. Добре е, че отделните страни ще могат да взимат собствени решения. Проблем ще е обаче, идеята за национално дофинансиране, което ще е трудно за страна като България, допълни Вукодинов
Той коментира и промените в климата, водните ресурси и използавнето им за земеделие. Зърнопроизводителят е категоричен, че е необхдима национална стратегия.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..