В края на януари депутатите започнаха спешен ремонт на Закона за авторското право, за да не бъде санкционирана страната ни, че не е въвела Европейска директива през 2016 година.
Дава се и възможност на ползвателите на авторските права да искат промяна на тарифите. Според вносителите целта е демонополизация на сектора и въвеждането на Директивата, за да не плаща страната ни по 20 хиляди евро на ден глоба.
В интервю за Радио Пловдив Иван Димитров, изпълнителен директор на Музикаутор, твърди, че промените няма да засегнат правата, а тяхната реализация. Така творците ще получават възнаграждения, там, където се ползва техния труд с комерсиална цел. Той подчерта, че не е имало обществено обсъждане на проекта, на който е трябвало да се чуят позициите, както на заинтересуваните страни, така и на други институции като НАП и КЗК.
Проблемът е, че позицията на Министерството на културата и самият проект ще доведат до това, че авторите ще бъдат ограничени да развиват своя продукт. България е на много ниски нива по заплащане на авторски възнаграждения, по- ниски от Сърбия и Македония. Законът ще доведе до това, че тези, които произвеждат културен продукт ще бъдат ощетени в бъдеще. Притесняваме се, че търговските компании сами ще преценяват колко да платят на авторите. Абдикацията на държавата, в неразвит пазар и ниски приходи, не е добър сигнал и не е в добра посока. Ние искаме държавата да запази функцията си и да утвърждава тарифите, по които се работи.
Иван Димитров смята, че твърдението за "демонополизация на пазара" е некоректно. И сега съществуват компании, които предлагат ограничен репертоар. Те оперират от години на пазара и затова да се говори за демонополизация на пазара е изключително пресилено. Този проект се предлага без да е направен анализ на пазара, без реална защита на авторите.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..