Темата за въвеждането на еврото в България безспорно е актуална, след като финансовият ни министър обяви, че страната има намарението още тази година да влезе в нака наречената чакалня на еврозоната или ИРМ - 2. Това каза в интервю за Радио Пловдив макроикономистът Георги Вулджев.
Аз съм противник на идеята за влизането на България в еврозоната, защото тя изправя страната ни пред рискове, каза Вулджев.
Той отрече тези рискове да са свързани с възможно удвояване на цените в българия. Възможно е те просто те да се закръглят, примерът е от прибатийските страни – там инфлацията например намаля.
Други са по-съществените проблеми и те са свързани със структурните недостатъци на това пространство. Георги Вулджев поясни, че влизайки в еврозоната ще отпадне валутният борд в България, а това, според него, означава намаляване на финансовата дисциплина, както от страна на правителството, така и в банковия сектор.
Сега, при наличието на валутен борд, контролът е по-добър, но ако влезем в еврозоната, то правителството ще бъде сигурно, че дори и да направи някаква глупост, ще ползва защитният механизъм на еврозоната. Вулджев поясни още, че Централната ни банка в момента може да оказва много малка помощ на банките при определни условия, а в еврозоната тя ще взаимодейства много повече с банките и проблемът КТБ може да се слручи отново и то много по- лесно.
Макроикономистът увери, че нивата на доходите в страната ни не са техническо условие за влизането ни в еврозоната. Той припомни, че условията за влизането са в спазването на така наречените маастрихтски критерии.
Това означава, че бюджетния дефицит не трябва да е над 3% от БВП, задлъжнялостта да е под 60% от реалния БВП и лихвените ни проценти по кредити да не се различават с повече от 2%. Всички тези критерии ние сме изпълнили и изпълняваме.
Георги Вулджев прогнозира, че ако България кандидатства тази година за ИРМ – 2, кандидатурата ни бъде одобренаи влезем в чакалнята, то до три години, през 2021, вече ще сме приели и еврото.
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..