Бъдещето на ЕС - на фона на предизвикателства и много неизвестни.
Въпросите със Западните Балкани са много стари. Вие си спомняте, че през 2003 година със солунската декларация се взе решение да започне активното присъединяване на страни от Западните Балкани.
Тази декларация беше много категорична, много силна. И тя беше свързана с голямата политика за разширяване на ЕС, но тя с времето започна леко да затихва. А след голямата икономическа криза през 2008-2009 година почти излезе от внимание. Но сега с българското европредседателство - отново се появи, това заяви в предаването "Точно днес" на Радио Пловдив доцент Здравко Попов.
В случая не става въпрос за много силна интеграция
По-скоро става въпрос за удържане на тази част от Европа все пак в евроатлантическия кръг на влияние, а това не може да стане без членство. В същото време - от няколко години се говори за Европа на много скорости. И тук можем да се запитаме – защо трябва да се приемат страни, които също са със сравнително ниска скорост на развитие? Може би това е част от проекта „Бъдещето на Европа“, необходимостта да се консолидира континентална част на Европа под общата шапка, общите правила на ЕС. А в същото време да се разрешат въпросите за Европа на различни скорости. Създаването на няколко Европи, които да започнат да функционират, но в зависимост от качеството си на развитие, от качеството на живота си, от динамиката на тези процеси. При това положение е очевидно - България и Румъния не са достатъчни за създаване на една Европа в голямата Европа. Трябва да се консолидират около тях близки по качество страни – каквито безспорно са страните от Западните Балкани. Може би това е ключ към големия въпрос – за бъдещето на Европа, но разбрана като различни Европи, обединени от един център на споделени ценности и общи принципи, но във всъщото време – движещи се по някаква собствена, естествена логика и предпоставки, коментира Здравко Попов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
През месец април се очаква да започне почистването и укрепването на участък от 400 метра от дере, което се зауства в коритото на река Луда Яна в Стрелча. Дейностите се финансират с 400 000 лв., отпуснати от Министерския съвет в последните дни на миналата година. Зам.-кметът на Стрелча Васил Кацаров обяви пред Радио Пловдив, че н а..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..
Количеството и качеството на храната са важен фактор за дългия и качествен живот. По нашите географски ширини битува схващането, че който преяжда, живее доста добре. И когато някой се вземе в ръце и отслабне здравословно едни 15 - 20 килограма, всички в обкръжението му започват да го питат дали не е болен от рак или не му се е случило нещо ужасно ...