Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НИНКН даде зелена светлина на проекта за Голямата базилика

| обновено на 12.02.18 в 15:07

Проектът за  голямата ранно-християнска базилика, известен  като „Епископската базилика“  вече е съгласуван с Националния институт за недвижимо културно наследство. 

След издаването  строително разрешение за прилежащото пространство за експониране на археологията,  строителните дейности по проекта могат да стартират, заяви кметът Иван Тотев  при официалната прецентация за свършеното от археологическия и проектантския екип по разкриване на археологията  и проекта за експонирането й в рамките на  две години. 

Стойността на мащабния проект, който ще предстовя  повече от 2 000 кв. м. Уникални антични мозайки  от 4-5 в., е около 16 млн лв.  и се осъществява от фондация „Америка за България“ в партньорство с Община Пловдив. 

Представителят на фондацията Ленко Ленков подчерта, че  проектът трябва да бъде реализиран до пролетта на 2019 г. и предвижда изграждане на сграда – лека конструкция със застроена площ  2 хиляди и 800 кв. м. на две нива.  Височината й е 10 м. 

Предвижда се за строителството й да бъдат използвани стъклени панели с цел постигане на равномерно оптимално осветление, както и изграждането в прилежащата територия на сух фонтан, велоалея и детска площадка с познавателен елемент – археология.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12