Празнуването на Трифон Зарезан събра българската общност в Будапеща. Беше почетена паметта на Св. Трифон по стар стил и след това в двора на църквата "Св.Св.Кирил и Методий" се извърши ритуала на „зарязване“ на лозята .
Празникът е особено почитан от българите в Унгария, първите преселници от които са били градинари, а Св. Трифон се приема за покровител на лозарите и градинарите. Затова те нарекли този ден "Трифон Зарезан". Така е и до днес.
В Будапеща, в българската църква „Св.Св. Кирил и Методий“, на която за този празник дариха частица от мощите св. Трифон, също празнуваха. Празникът започна със света Литургия в 101-годишната българска църква в Будапеща, а църковният хор беше от семинаристи от Пловдивската семинария
Богослужението беше водено от Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, който участва и в ритула по зарязването на лозята, специално засадени за ритуала в двора на църквата, но първо благослови българските градинари и лозари с молитва.
Българската църква в Будапеща е най-големия български храм в Европа извън България. Повреме на ІІ Световна война красивите стъклени витражи са изпочупени. Сега българите в Унгария започват акция за възстановяването им и за изографисването на храма, както и за дейности, свързани с устойчивостта на сградата, провокирани от близосттта с река Дунав.
Българската църковна община в Будапеща е създадена преди 101 години, а за нейният първи архимандрит - Борис е започнала процдура за да бъде канонизиран за светец, каза протосингелът на църквата в Будапеща и на западно-европейска епархия отец Атанасий.
Камбанен звън и българска музика звучаха в Будапеща, в святото и обединяващо за българите място, защитено от този празник и с дарената частица на мощите на св. Трифон. Имаше червено вино, пити и погачи, както се полага за Трифон Зарезан. Между дошлите българи, които живеят в Будапеща, беше и Петър Байчев, наследил професията на първоснователите на българската общност в Будапеща – градинарството.
Чуйте репортажа от празника и интервю със скулптура Огнян Кожухаров, който живее от 40г. в Будапеща в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..