Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив е археологическата столица на България

В днешния Световен ден на археологията  разговоряме с   доц. Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив. По думите му община Пловдив е отпуснала тази година 370 хиляди лева за разкопки - за проучванията на Източната порта, Одеона, Небет тепе и централната част на Форума.

Той обясни, че проучванията в града  продължават дори и през зимата. Относно изминалият сезон през 2017 година археолозите на практика са работили  основно на два обекта - разкопките на Голямата базилика и разкопките в южното подножие на града и Стария Пловдив. През сезона са открити  интересни находки и при строителните проучвания. Част от тях са представени в общата ахеологическа изложба на БАН. Те са част от останките на Филипопол, датират се -четвърти, трети век пр. Хр.

Директорът на музея отново подчерта, че  2018-та ще е годината на археологическите сензации в Пловдив. По думите му очакванията ни трябва да  са свързани с тракийска находка. Доц. Кисьов обаче не пожела да уточни, къде точно ще бъдат проучванията.  Като датировка сензационната  находката се очаква да е  от края на първото хилядолетие пр.Хр.

Предстоят проучвания на много обекти, един от основните обекти, който трябва да бъде приключен е Голямата базилика. Проучванията трябва да привършат на дълбочина. Може би много по-голям интерес ще представлява  монументалната сграда под основите на базиликата. Очакваме сензация и тук. Тук очакваме една приемственост на религии. Може да е античен храм, може да е по-ранна базилика, обясни доц. Кисьов
Другият обект, на който ще се работи през настоящата година е в района на Карлово. Там ще бъдат възстановени разкопките на най-ранния тракийски град край село Васил Левски. Тази година ще продължат проучванията и  на най-голямата могила Малтепе край село Маноле.Ще продължат и регулярните разкопки в Пловдив, свързани с новото строителство.
Цялата 2018 година- от април месец, когато се издават разрешителните за разкопики, ще бъде не само наситена с работа, но и по отношения на разкриване на археологически паметници, категоричен е доц. Кисьов.
Той коментира и измененията в Закона за културното наследство, според  които ще се  допуска частни разкопки, както и участие на  неправителствени организации с право да ръководят археологически разкопки.

В повечето държави това е разрешено. Включително и в Гърция се наложи тази практика, посочи доц. Кисьов. Въпросът е двустранен - дали ще работят професионалисти и  доколко тези неправителствени организации ще спазват законовите разпоредби. Проблеми с иманяри винаги има. Във всяко село много млади хора търсят лесен начин да изкарват бързи средства. Вече няма могила в пловдивско, която да  не е  била разкопана от иманяри. Но бумът беше до 2000 година. Дори и в този обект, който ще ни разкрие сензацията е бил обект на иманярски набези, каза директорът на археологическия музей.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18