Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посещението на Орбан в България е "мечешка услуга" за Борисов

Ако използваме думите на Виктор Орбан, че Бойко Борисов е забил брадва в голямо дърво, то посещението на унгарския премиер в страната, която сега председателства Съвета на Европа, е забиване на брадва в малко дърво. Така политологът Георги Киряков коментира в ефира на Радио Пловдив посещението на Виктор Орбан в София.

Посещението на унгарския премиер прави мечешка услуга на Борисов и поставя разделителни линии между едната и другата Европа, между страните от Вишеградската четворка от една страна и страните основателки на ЕС като Франция и Германия от друга. Това разделение е много вредно както за ЕС, така и за България, която сега председателства Съвета на ЕС, бе категоричен политологът. 

Думите на Орбан, че иска да види "Унгарска Унгария в ЕС" връща Европа назад, в годините, когато силно се държеше на националността. Това е връщане към по-стари рефлекси за национална държава и е против основните принципи и ценности на ЕС, поясни Киряков. 

Прави впечатление, че напоследък страните, които най-малко са застрашени от мигрантската вълна, най-силно "плачат" по темата, коментира още политологът. Той даде пример с Гърция и Италия, където по островите още хиляди хора чакат решение  дали ще бъдат приети в ЕС и да се съберат със семействата си, но гласове от там не се чуват. За разлика от тях Унгария заявява, че няма как да интегрира хора, които не подлежат на интеграция, а това не е вярно, обясни Киряков. 

По-лошото е, че мигрантският коз все още се използва за политически цели, както от Турция, така и от някои европейски страни. Нека не забравяме, че тази година в Унгария предстоят парламентарни избори и този проблем се използва за вътрешнополитически цели, подчерта политологът.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска е в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56