Противопоставянето между президента Румен Радев и премиера Бойко Борисов е по централна за страната ни тема - върховенството на закона в България. За това става дума в този "дебат", заяви пред Радио Пловдив журналистът Петко Георгиев.
Той определи последното изказване на президента Румен Радев като индиректно, дори почти директно, неприкрито обвинение в корупция към министър-председателя.
Георгиев посочи, че от това е последвало само едно медийно разграничаване от твърденията и нищо повече. Според него, подобен тип твърдения не бива да се разхвърлят през медиите и да се правят през политически речи. Те трябва да бъдат подкрепени с факти и да бъдат последвани от много сериозно действие от страна на правозащитните органи.
Петко Георгиев припомни зададения от президента Радев въпрос - дали правителството разпределя обществени поръчки в полза на определен човек. Това вече е направо дефиницията на корупция, посочи журналистът. И отново подчерта, че за жалост, реакция на правозащитните органи няма.
Това са неща, които не могат да бъдат отминати просто и поставяни в обяснението на политическо противопоставяне, категоричен е Петко Георгиев. По думите му, за съжаление в България това нещо се случва и то е симптоматично за липсата на нормален правов ред, на прилагането на принципите на правовата държава.
Георгиев припомни, че в страната сме имали и още по - драстични неща. В последните години е имало обвинения и изказани подозрения за подготвяни атентати, за опити за убийство на високопоставени политици, след които също не е последвало никакво сериозно разследване.
Това нещо оставя в съзнанието на хората и в България, и в Европа, и навсякъде едно разбиране, че нещата с върховенството на закона в България не стоят добре.
В спора Борисов - Радев за съжаление нямаме факти, с които можем да си направим извода кой е крив и кой е прав в този спор. Това е така, тъй като прозрачността, институциите не довеждат до никъде - липсва съдържанието, изваждането на фактите на повърхността, подчерта Петко Георгиев.
По думите му, всеки човек може да прецени кой е крив и кой е прав в този спор единствено на базата на своите собствени симпатии, без това да е базирано на някаква реална оценка на факти и на ситуация.
Според Петко Георгиев, подобен тип конфликти се поставят винаги и се интерпретират само от тази гледна точка - личностната или от партийно противопоставяне. А какво стои зад тях като факти за съжаление никой не може да научи, тъй като органите, които трябва да го установят, не се занимават с това.
Президентът по силата на конституцията няма как да бъде алтернатива на изпълнителната власт. Той обаче има тежест от гледна точка на формиране на общественото мнение. Очевидно е, че президентът се опитва да заеме пред очите на гражданите позицията на алтернатива на управлението, коментира още журналистът. Той посочи, че тези действия на Радев не са подкрепени от иснтитуционалната му позиция като президент, защото президенството има много ограничени функции. В България то не може реално да осъществява политика, която да бъде алтернатива и би било невъзможно това нещо.
Петко Георгиев смята още, че е напълно възможно да се осъществи пълен мандат на кабинета "Борисов 3". По думите му, това е така, тъй като въпреки конфликтите между ГЕРБ и Обединените патриоти, те са заедно във властта, а това е една добра спойка винаги.
Няма тежки икономически и социални сътресения, които да поставят непреодолими изпитания пред правителството. Същевременно в момента не се вижда организирана алтернатива на сегашната формула на управлението, посочи Георгиев.
Правителството не стои пред сериозна заплаха от някакъв противник, който би могъл да спечели достатъчна обществена подкрепа, която до го превърне в алтернатива.
Цялото интервю на Михаил Миховски с журналиста Петко Георгиев е в прикачения звуков файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..