Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големият проблем е тоталната криза на институциите

Решението за освобождаването на Валери Жаблянов до голяма степен върви по ръба на правото, защото става въпрос за наказание на народен представител за изразени от него лични гледни точки. Те по никакъв начин не ангажират нито НС, нито ръководството му, на което той до вчера беше член. Така ГЕРБ, вместо да му избодат очите, ще се окаже, че му изписват веждите, защото  дадоха възможност на Жаблянов да се открои като ярка опозиционна фигура и да получи по-нататъшно политическо развитие, след като беше отстранен от поста си от Парламента.  Това заяви политологът Борис Попиванов.

Право на всеки български гражданин е да има свое мнение по всички въпроси на държавната, правителствената политика, а също така и за оценката на историята, освен това, да не говори от името на Парламента и на неговото ръководство.  А тук случаят не беше такъв, което означава, че при Жаблянов няма такова нарушение, което да допуска взетото решение в НС. Нормално е за една опозиция да отстоява  мнения различни от тези на управляващите, нали затова е опозиция.

Сам по себе си, това е интересен скандал, защото сме свикнали в българската политика да има скандали с хора, които да са свързани със съмнения за корупция, с подозрения за пари и задкулисни зависимости. Ето защо това е по-интересен случай, който влиза в едно минно поле на българското общество, където позициите не са примирени и консенсус не би могло да има. Това е оценката на историята и може би не е работа на Парламента да оценява българската история по начин, по който се взимат решения за един или друг народен представител. Поради липсата на ясна перспектива за бъдещето обаче  ние продължаваме да затъваме твърде много в миналото  и това не ни дава шанс да вървим напред.

Според Попиванов ще бъде така, докато продължаваме да делим жертвите на „свои“ и „чужди“ и забравяме да почетем  едните жертви за сметка на другите. Всеки живот би трябвало да бъде разглеждан като ценен и да стигнем до извод, че насилието трябва да се осъди от всички страни – както от страна на комунистите, така и на българските националисти, фашисти, управленията, за да стигнем до извод, че подобни периоди не трябва да се повтарят и да  бъдем единни като народ.

Попиванов подчерта, че от самото начало на мандата на 44-то НС управляващите и опозицията са в един конфронтационен и „задъхан“ разговор практически по всеки въпрос и без съмнение така и ще продължава. Очакванията, че българското европредседателство ще намали градусите на напрежението, се изпариха. Темите му обаче остават някакси на заден план, връщаме се към обичайни скандали, които не дават перспектива за по-напред.

За действията на президента Румен Радев той подчерта, че практически няма проекторешение на НС или закон, който да е предизвикал сериозни противоречия и президентът да не му е наложил вето. Той до голяма степен той следва пулса на общественото мнение и това е негова последователна линия. 

В случая обаче  самото управляващото мнозинство е поставено на изпитания, защото на ГЕРБ ще се налага да мотивира  своята подкрепа за законопроект на опозицията от ДПС и да застава твърдо в подкрепа на линията, която ДПС и нейният народен представител Делян Пеевски поддържат по отношение на прословутия казус КТБ, определен вече като грабеж на века.

По думите на  политолога, президентът Румен Радев иска да постави ясни разграничителни линии за това,  докъде може да се простира ролята на министър-председателя и откъде той навлиза в чужда институционална територия.

Големият проблем в България е тоталната криза на институциите, защото всеки може да прави каквото си иска и ние като общество не можем да разберем кой има право да иска актуализация на бюджета на НЗОК, кой е длъжен да се оттегли, след като бъде поискана оставката му. Скандалът със здравната каса освен здравен, е  и политически, симптом за тежка криза. Всички ние знаем, че здравеопазването е най-тежко засегнатият сектор в българското управление, от което всички страдаме. Въпреки че този скандал обаче не се вижда никаква перспектива за излизане напред, заяви още Борис Попиванов.

Интервюто - в звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
павлина върбанова, как се пише

Матурата по БЕЛ с всяка година става все по-лесна

С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на  образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит.  Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..

публикувано на 22.05.25 в 16:43

55% от българите не се чувстват добре информирани за еврото

Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“.  Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..

публикувано на 22.05.25 в 15:36

Писателят, издател и журналист Валентин Георгиев ни напусна

Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване.  Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..

публикувано на 22.05.25 в 12:54
Любомир Стефанов

Румен Радев закъсня с опитите за създаване на политически проект

„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..

публикувано на 22.05.25 в 10:33

Христо Г. Данов - родоначалникът на българското книгоиздаване

В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното  книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив.   Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...

публикувано на 22.05.25 в 10:11