Огромно предизвикателство и голямо професионално развитие - така определи реставрацията на Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул архитект Фикрие Булунмаз, ръководител на реставрационния екип. Тя заедно с целия си екип пристигна в Пловдив по инициатива на Генералното консулство на Република Турция в Пловдив и Културен център "Тракарт".
Припомням, тържественото откриване на изцяло обновената българска църква "Свети Стефан" беше на 7-ми януари тази година след шестгодишен ремонт. Това е единствената православна желязна църква в света.
В Пловдив архитект Фикрие Булунмаз разказа за реставрационния процес и отделните етапи в него. Тя посочи, че лично и професионално се е обогатила, изучавайки историята на храма и уникалността на строежа.
Генералният консул на Турция в Пловдив Хюсеин Ергани поздрави екипа на архитект Фикрие Булунмаз като каза, че са невероятни и благодари за перфектната работа. Той уточни, че цялото финансиране по укрепване и реставриране на църквата е поето от голяма община Истанбул, която е побратимена с община Пловдив. Църквата блести с цялата си красота, защото нищо не е спестено.
Кадер Хасанова, представител на Българската Екзархия, предаде поздрави и подаръци от Васил Лиязе, председател на настоятелството в Истанбул. Тя отправи специална покана от цариградските българи пловдивчани да посетят църквата „Свети Стефан“, която според тях е бижуто на Истанбул.
Архитект Булунмаз посочи, че работата и по църквата е оказала огромно влияние на професионалното й развитие. Същият екип вероятно ще работи по реставрацията на джамията в Разград, ако двете държави се договорят.
Историята:
Желязната църква в Истанбул е един от най-значимите български паметници на архитектурата и културата. Тя е осветена на 8 септември 1898 г. от Екзарх Йосиф. Тогава сградата, заедно с обзавеждането й, струват на Българската държава около 1 млн. златни лева.
Строително-ремонтните дейности и цялостната реставрация на църквата "Свети Стефан" са извършени в рамките на 7 години съвместно от Истанбулската голяма община, Областната управа на град Истанбул и "Фондацията на Православната църква на българската Екзархия" в Истанбул.
Предприетите действия са в резултат и на Споразумението между министерствата на културата на двете страни по Програма за сътрудничество в опазване на недвижимото културно наследство, подписана за периода 2002-2003 г.
По данни на българското правителство в цялостната реставрация на българската желязна църква "Свети Стефан" в Истанбул са вложени около 3,5 млн. евро - близо 16 млн. турски лири. От тези средства България е предоставила 390 000 евро, които са изплатени целево на два транша.
Интервюто с арх. Фикрие Булунмаз е в звуковия файл.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..