Огромно предизвикателство и голямо професионално развитие - така определи реставрацията на Желязната църква "Свети Стефан" в Истанбул архитект Фикрие Булунмаз, ръководител на реставрационния екип. Тя заедно с целия си екип пристигна в Пловдив по инициатива на Генералното консулство на Република Турция в Пловдив и Културен център "Тракарт".
Припомням, тържественото откриване на изцяло обновената българска църква "Свети Стефан" беше на 7-ми януари тази година след шестгодишен ремонт. Това е единствената православна желязна църква в света.
В Пловдив архитект Фикрие Булунмаз разказа за реставрационния процес и отделните етапи в него. Тя посочи, че лично и професионално се е обогатила, изучавайки историята на храма и уникалността на строежа.
Генералният консул на Турция в Пловдив Хюсеин Ергани поздрави екипа на архитект Фикрие Булунмаз като каза, че са невероятни и благодари за перфектната работа. Той уточни, че цялото финансиране по укрепване и реставриране на църквата е поето от голяма община Истанбул, която е побратимена с община Пловдив. Църквата блести с цялата си красота, защото нищо не е спестено.
Кадер Хасанова, представител на Българската Екзархия, предаде поздрави и подаръци от Васил Лиязе, председател на настоятелството в Истанбул. Тя отправи специална покана от цариградските българи пловдивчани да посетят църквата „Свети Стефан“, която според тях е бижуто на Истанбул.
Архитект Булунмаз посочи, че работата и по църквата е оказала огромно влияние на професионалното й развитие. Същият екип вероятно ще работи по реставрацията на джамията в Разград, ако двете държави се договорят.
Историята:
Желязната църква в Истанбул е един от най-значимите български паметници на архитектурата и културата. Тя е осветена на 8 септември 1898 г. от Екзарх Йосиф. Тогава сградата, заедно с обзавеждането й, струват на Българската държава около 1 млн. златни лева.
Строително-ремонтните дейности и цялостната реставрация на църквата "Свети Стефан" са извършени в рамките на 7 години съвместно от Истанбулската голяма община, Областната управа на град Истанбул и "Фондацията на Православната църква на българската Екзархия" в Истанбул.
Предприетите действия са в резултат и на Споразумението между министерствата на културата на двете страни по Програма за сътрудничество в опазване на недвижимото културно наследство, подписана за периода 2002-2003 г.
По данни на българското правителство в цялостната реставрация на българската желязна църква "Свети Стефан" в Истанбул са вложени около 3,5 млн. евро - близо 16 млн. турски лири. От тези средства България е предоставила 390 000 евро, които са изплатени целево на два транша.
Интервюто с арх. Фикрие Булунмаз е в звуковия файл.
Преподаватели от Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ - Пловдив представят изложба „Рисунка“ в Къща „Верен Стамболян“, ул. „Кирил Нектариев“ 15 в Стария град. В експозицията със свои рисунки участват Ангел Китипов, Антония Хайгърова, Диана Папазова, Димитър Келбечев, Илиана Манукова, Михаил Маламски, Панайот Панайотов,..
„Българийо, аз всичко тебе дадох…“: Националният литературен музей гостува в Хисаря с изложба за Иван Вазов . Експозиция с 20 документални пана, които проследяват житейската и творческа биография на Иван Вазов, ще бъде открита от директора на Националния литературен музей Атанас Капралов днес, от 17:30 часа, в голямото фоайе на Народно..
Поканихме Красимир Лозанов в качеството му на литературен гид, който да ни въведе в най- актуалните събития от литературния свят и да представи заглавията на книгите, на които можем да спрем вниманието си. Лозанов твърди на базата на опита си в едно от най- големите български издателства че по някакъв странен парадокс успехите на авторите в..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 02.11.2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Тенеси Уилямс. Пиеси. 264 стр., тв. к. ок. 6А, Лист, 2024. Шерщин Екман. Вълчи бяг. 276 стр., ок. 5А, Знаци, 2024. Мануел де Педроло. Последен ход. 196 стл., ок. 4А, Ерго, 2024. Стив Бери...
В галерия „Ромфея“ художничката Лили Кючукова открива изложба - живопис и рисунки. Експозицията е озаглавена „Експресии“. Авторката е завършила факултета по изобразително изкуство в университета „Св.св. Кирил и Методий“ във Велико Търново. Има над 30 самостоятелни изложби в България и в чужбина. Творби на Лили Кючукова са собственост на..