„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев ще бъде представена и в Пловдив тази вечер в Новотела.
„Концлагерът „Белене” 1949-1987” от Борислав Скочев се превърна в книга явление. Със своите 924 страници и близо 1800 бележки изданието, посветено на петно върху най-скорошната ни история, за което сякаш споменът потъва малко по малко, развълнува българската общественост и се оказа безценен принос за световната историография.
На премиерата на най-подробното изследване по темата „Белене” се събраха над 500 души, сред които мнозина бивши лагерници, които поискаха да поздравят автора за смелостта му. Месец и половина по-късно Борислав Скочев гостува в Пловдив, за да представи мащабния си труд.
Авторът изчерпва всички достъпни средства за достоверна информация – от публикации, спомени, книги, през представения огромен брой документи, до изповедта на оцелели от ада или техните потомци, за да може читателят сам да прецени мястото на Белене в контекста на историческите събития.
Това е книга, която води след себе си много читатели от всякаква възраст, коментира писателят Захари Карабашлиев, главен редактор на издателство "Сиела".
Бих препоръчал книгата на младите, защото ще видят мъжеството и силата в най-мрачните моменти на българската тоталитарна история. Истината има много лица, в тази книга ще видим някои от тях. Истината е, че след 9-ти септември се случва нещо много чудовищно, което трябва да знаят. Тоталитаризмът, аз не го наричам комунизъм, социализъм или каквото и да е, това е тоталитарна машина, която смазва човека.
Даже ще се учудят колко от нас имат човек от семейството минал през концлегерите, а това е само Белене. Разглежда се от първия ден, от пъвите лагерници до последните през 1987 година. Моят апел кам младите е да търсят в семейството си своята книга, своята история, своя разказ.
В момента се занимавам с архива на прадядо ми, който има 7 тома в Държавна сигурност. Виждам начина, по който доносите са стигали до властите. Аз чувам дядо си, той е преживял Белене, но никога не е говорил за това. Четейки документите, чувам как доносниците пишат какво е казвал, разбира се изкривено през техните думи. Аз разговарям с него, и това е много странно.
Интервюто с писателя Захари Карабашлиев е в звуковия файл.
Продължавам да се питам какъв трябва да си, за да се довериш на белия лист и да му споделиш товара на душата си? Отговор ни дават дневниците на спорния и безспорен Николай Хайтов. 105 години от рождението му. С Емилия Каменова, носителка на наградата "Николай Хайтов", надзъртаме в дневниците на писателя, за да прочетем и другата..
Големите победители на 28-ото издание на Фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, който се състоя в Пловдив, са анимационният филм "Бяло рамо за черен мъж" на режисьора Анри Кулев и документалният филм "Желанието на Гери" на Тонислав Христов. На церемония в "Лъки Дом на киното" бяха отличени победителите в..
Стрийт-арт проект, посветен на 20 години България в НАТО, ще бъде представен в Пловдив. Събитието се организира Министерството на външните работи и община Пловдив. Автор на стенописа е талантливият артест Иван Янков, който спечели конкурса за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“, организиран от външно министрество по повод..
Гроздан Илков-Графа отбелязва 55-ата си годишнина с обща изложба с приятели Добре познатият на пловдивската публика и арт среди художник, пластик и талантлив автор на творби в стил стийм пънк ще открие в галерия "Мария Луиза" изложба, озаглавена "Гроздан Илков-Графа и приятели". Тя е посветена на двете петици в житейския му..
Изложбата "Слово и образ: археологически находки и възрожденско изкуство“ ще бъде открита днес в Регионален археологически музей – Пловдив . Експозицията е посветена на Рождество Христово. Изключително събитие, дало отражение върху всички сфери на обществения живот, празник на духовното възраждане, пишат от музея. Куратор е Соня..