Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галерията на ул. "Съборна" ще блесне като шедьовър

| обновено на 12.03.18 в 15:50

Идва ред за ремонти и на Градската художествена галерия, помещаваща се на ул. „Съборна“, която е наследство от Йосиф Шнитер.  От общината съобщиха, че до месеци строителните екипи вече ще работят на галерията в Стария град. Средствата са 1 200 000 лева, осигурени от общината. 

Вече има строително разрешение, и започват процедурите за обществени поръчки, препоръчани от проектантите и НИНКН. Точно в този обект на Градската художествена галерия ще се помещава най-голямото и модерното галерийно пространство в Пловдив, заяви кметът Иван Тотев. 

Самият проект е възложен от галерия, а финансирането е осигурено от Община Пловдив. Неоренесансовият шедьовър на Йосиф Шнитер се очаква да блесне преди Пловдив да стане ЕСК догодина.  Сградата получи финансиране от общинския бюджет, защото е сред инфраструктурните проекти, които са важни за „Пловдив 2019“.  

Проектът е на  “Арко студио” - арх. Иван Костадинов и арх. Росица Митева. Ти подхождат много внимателно към сградата. Тя е дело на някогашния окръжен инженер и възпитаник на Политехническия институт във Виена Йосиф Шнитер. 

Той проектира сградата в типичния за времето стил неоренесанс, чието импозантно излъчване се е запазило и днес. Арх. Петко Костадинов  е ръководител на eкипа. Той разказа, че архитектите правят още една трансформация - приобщават и съседния двор, над Гражданския клуб. 

“Надявам се този обект да стане пример за добра реставрация", заключи арх. Костадинов. Така за ЕСК ще имаме две реновирана галерии, една нова на мястото на Детмаг с името Галерия "2019" и очакване за нов строеж на Гладстон.

Чуйте репортажа от звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изключителен интерес към експозициите на ГХГ-Пловдив

Повече от 2100 посетители са разгледали изложбите в Градска художествена галерия в Пловдив по време на Европейската нощ на музеите. Постоянните експозиции и временните изложби са видени тази нощ от пловдивчани и гости на града – поотделно и семейно с децата им, за да ги срещат с българското изобразително изкуство.  Над 1200 души са посетили..

обновено на 19.05.24 в 17:32

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 18.05.24 в 10:18

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета". Слушайте "Срещите" в събота..

обновено на 18.05.24 в 09:01

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10