Семинар на тема "Изграждане на регионални научни центрове" ще се проведе днес (от 9,30 часа) в зала "Пловдив" на Гранд Хотел Пловдив.
Иновативната стратегия за интелигентна специализация ще представи консултантът от Министерството на икономиката Стефан Узунов. Председателят на парламентарната комисия по образование Милена Дамянова ще очертае националната пътна карта за научна инфраструктура. На събитието ще присъства проф. Иван Димов (зам.-министър на образованието и науката), Кирил Гератлиев (изпълнителен директор на ОПНОИР) и Калин Маринов (Министерство на икономиката).
Проф. Кольо Динков, ректор на Университета по хранителни технологии в Пловдив, коментира в ефира на Радио Пловдив:
Имат ли възможност пловдивските ВУЗ-ове да участват по оперативната програма и да изградят регионални научни центрове, тъй като част от тях са уникални за образователната ни система?
По тази оперативна програма има четири направления. Едното е мехатроника и чисти технологии, второто е индустрия за здравословен живот и биотехнологии, третата е нови технологии и креативни и рекреативни индустрии, четвъртото е информатика.
Ще бъдат финансирани 20 регионални центрове на територията на страната, които ще бъдат разпраделени в 6 района. За съжаление, в третото направление, където ние имаме подаден проект „Център за върхови постижения, индустрия за здравословен живот и биотехнологии“, Пловдив не е определен като такъв, да получи бонус точки, за да можем да участваме в това направление. Този проблем сме го коментирали с Министерството на образованието, защото не е естествено в Пловдив, където има най-силно присъствие на висши училища в сферата на хранителната промишленост и селското стопанство, да няма възможност и равнопоставеност по отношение на участие и изграждане на такива регионални центрове. Те са основно за партньорство между науката и бизнеса. По този въпрос очакваме решение, което да възстанови справедливостта. Днес този въпрос ще бъде поставен на форума.
Позицията и предложенията на пловдивските вузове можете да чуете в интервюто с професор Кольо Динков, ректор на УХТ.
Трето огнище с птичи грип е открито в Пловдивска област, предприемат се всички действия за ликвидиране на заразата След фермата в Асеновград, където в началото на месеца бе открита заразата, тя вече е разпрастранена и в землищата на с. Манолско Конаре, община „Марица“ и в животновъден обект за отглеждане на патици в с. Боянци. „Възможно е възникването..
Община Пловдив получава над 10 милиона лева по програма "Околна среда" за зелена градска среда за премахване на т.нар. "кални петна" в града. Това съобщи зам.-кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. 33 хектара е площта на тези "кални петна", които са разположени на територията на целия град. Калните петна са незатревени площи в..
ГДБОП разби организирана престъпна група, извършвала данъчни престъпления и изпиране на пари в особено големи размери чрез покупко-продажба на луксозни моторни превозни средства. Арестувани и обвинени са 4-ма души, проверени са 9 автокъщи, иззети са над 30 автомобила, 8 от които в двора на частен имот. До момента е установено, че нанесената щета на..
Данъчните влязоха на проверка в зеленчуковата борса в Първенец. Контролът е част от проверките за цените на храните и правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки. Цели още ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Проверките започнаха вчера с инспекции в магазините и складовете в страната, а днес продължиха с..
На 404 милиона 557 хиляди лева ще възлиза субсидията от централния бюджет за финансовата рамка на Пловдив за 2025 година. Това показват данните от проекта на бюджет на страната, публикаван за обществено обсъждане. Общата субсидия за делегираните от държавата дейност е за малко над 391 милиона лева, а изравнителната субсидия възиза на почти 7..