За първи път в смолянското село Стойките ще се проведе Национален събор на каба гайдата. Инициативен комитет планира проявата да се състои на 22 и 23 септември в местността "Потока".
В първия ден на събора програмата предвижда официално откриване, с поднасяне на цветя на паметника на Апостол Кисьов, създателят на оркестър "100 каба гайди", ФА "Родопа". Тогава ще бъде открита изложба и представяне на книгата на историка Никола Дамянов. След това ще има концерт на ансамбъл "Борика" - с. Стойките, сборен гайдарски оркестър и ФА "Родопа". На другия ден ще се изяват гайдарите. И през двата дни ще има школи за начинаещи гайдари.
Идеята е съборът да се провежда ежегодно всяка трета събота и неделя на месец септември. Той се организира от НЧ"Пробуда 1903" - с. Стойките в партньорство с държавни институции. В края на миналата година в Стойките бе открит бюст-паметник на Апостол Кисьов със звука на над 70 каба гайди.
Инициативата за паметника бе подета от ръководителя на "101 каба гайди" Костадин Илчев, с гайдаря от състав „Родопчани“ и скулптор Ангел Каравланов, който извая от гранит бюст-паметника на Апостол Кисьов.
Идеята за надпис на камъните „Песента и човекът се раждат заедно“ даде основателят и дългогодишен директор на Историческия музей в Смолян Никола Дамянов. До монумента има паметна плоча с имената на първите гайдари от селата Стойките и Гращица.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..