Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намаляват държавната поръчка на ПУ за част от специалностите

Държавата да субсидира обучението на 45 918 студенти в 37 държавни висши училища през новата учебна година.

Това предвижда Проект на Решение за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации през 2018–2019 година, който е публикуван в електронния портал за обществени консултации. Допуска се допълнителен прием в 8 професионални направления - „Математика“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Химически технологии“, „Енергетика“, „Материали и материалознание“, „Педагогика на обучението“ и „Религия и теология“. Това са направления с намаляващ брой студенти, но важни за развитието на отделни сектори на икономиката и обществото, смятат от МОН.

ПУ "Паисий Хилендарски" за държавна поръчка са определени 3604 места, включително и за магистри след придобита степен "Бакалавър".

Това число не е случайно. То е съобразено с държавната политика. Има продължаващо намаляване на държавно субсидирания прием в определени направления, запазване на местата в други и увеличаване на местата в трети. Този прием е реалистичен и прагматичен, това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Запрян Козлуджов, ректор на ПУ "Паисий Хилендарски".

За новата учебна година се намаляват местата по държавна поръчка за част от специалностите

Намаление на приема имаме в икономическите направления – „Икономика“ и „Администрация и управление“. Там субсидираните от държавата места са по-малко с около 10-15%. Една тенденция, която държавата продължава. И ще продължи още една-две години, но и там ще се стигне до един предел. Защото геометричната прогресия не води до нищо добро. Но политиката на държавата е такава – тя твърди, че няма нужда от такива специалисти и целенасочено продължава да намалява местата. И тук наблюдаваме нещо много интересно – разминаване между държавната политика и кандидат-студентския интерес. Въпреки постоянно редуцирания прием, интерес към специалностите в тези две направления остава огромен. Тоест - едно е държавната политика, а друго е реалния образователен пазар, категоричен е професор Запрян Козлуджов.

Направлението „Социология, антропология и науки за културата“ също е с орязан държавен прием

Там никога не сме имали огромен прием. За специалностите в това направление през минали години сме имали по 75 места. А сега имаме драстично намаление - местата са 35. Едва ли тук става въпрос за държавна политика, а по-скоро става въпрос за рейтинговата система, защото Философско-историческия факултет, а също и част от специалностите в него, са относително млади. А това води до проблеми свързани с рейтинга. Защото местата се определят от миналогодишния прием, който е умножен по един коефициент, едно число. Поставих много сериозно този въпрос пред образователния министър, защото един прием тази година от 35 души и ако продължи геометричната прогресия – догодина трябва да закрием цялото това направление. Но един класически университет трябва да го има в палитрата от специалности. При условие, че ние нямаме проблеми с кандидат-студентския интерес, нямаме проблем с преподавателите.

По-висок прием за новата учебна година в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ е определен за Технологиите и Информатиката. Имаме какъвто искахме прием и в направленията, които споменахте. Но ето отново разминаване – между държавна политика и кандидат-студетнтски интерес. И хиляда бройки да ни предоставят по направленията „Химически науки“ или чиста „Физика“, ние повече от 15-20 души не можем да приемем, защото е катастрофален интереса към тях. Това са прекрасни специалности, трудовия пазар има нужда от такива специалисти, но там трябва да се работи с децата още от началното училище, коментира професор Козлуджов.

От новата учебна година Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ увеличава таксите за част от специалностите си. С 40 лева годишно се вдигат таксите за специалностите в направленията обществени и хуманитарни науки.Таксите за почти половината специалности обаче остават непроменени.

Цялото интервю с професор Запрян Козлуджов можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Демерджиев

Атанас Илков не смени хората на Калин Стоянов в системата на МВР

Може ли да се обезпечи честността на изборите при така конституирания служебен кабинет, съгласно новата поправка в Конституцията? Маша или преграда е МВР за купуването на гласове? Има ли „епидемия“ сред полицейските началници и как вътре в МВР действа Организирана престъпна група? Темата коментираме с  Иван Демерджиев , бивш служебен министър на..

публикувано на 07.11.24 в 15:11

Няма да сменя зам.- кмета Иван Стоянов, Пловдив ще е по- чист

Съвсем скоро Пловдив ще има нов заместник-кмет с ресор транспорт. Това обяви пловдивският кмет Костадин Димитров, след като преди месец титулярката на поста Савина Петкова подаде оставка. В момента длъжността й изпълнява другият заместник-кмет Атанас Славов. По повод исканата оставка от групата на „Продължаваме промяната-Демократична..

публикувано на 07.11.24 в 13:03

Преизбирането на Тръмп няма да нареди политическия хаос у нас

Преизбирането на Тръмп няма как да повлияе върху българския политически хаос. Така политологът и бивш евродепутат проф. Светослав Малинов коментира тезата, че партиите от 51-то НС изчакваха изборите в САЩ преди началото на преговорите за съставяне на правителство.  Добави още, че у нас проблемът е конкретен – невъзможност да се формира..

публикувано на 07.11.24 в 11:05

Професионалното образование и бизнесът с форум в Мадан

На 6 ноември в гр. Мадан бе проведен форум „Професионалното образование и бизнесът – заедно за развитието на човешкия капитал“. Събитието бе организирано от домакина ПГ „Васил Димитров“ – Мадан в партньорство с ХОЛДИНГ КЦМ 2000 , с участието на Христо Каменов – директор на професионалната гимназия, Румен Цонев - главен изпълнителен директор на..

публикувано на 07.11.24 в 10:44

Десетки учени събира форум за икономически и социални науки

С международна научна конференция  Факултетът по икономически и социални науки (ФИСН) на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" отбелязва 30 години от създаването си.  Темата на форума е "Интердисциплинарният подход в приложното поле на икономическите и социалните науки".  Заявките за участие са повече от 90.  Участват  водещи..

публикувано на 07.11.24 в 06:58