Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляват държавната поръчка на ПУ за част от специалностите

Държавата да субсидира обучението на 45 918 студенти в 37 държавни висши училища през новата учебна година.

Това предвижда Проект на Решение за утвърждаване броя на приеманите за обучение студенти и докторанти във висшите училища и научните организации през 2018–2019 година, който е публикуван в електронния портал за обществени консултации. Допуска се допълнителен прием в 8 професионални направления - „Математика“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Химически технологии“, „Енергетика“, „Материали и материалознание“, „Педагогика на обучението“ и „Религия и теология“. Това са направления с намаляващ брой студенти, но важни за развитието на отделни сектори на икономиката и обществото, смятат от МОН.

ПУ "Паисий Хилендарски" за държавна поръчка са определени 3604 места, включително и за магистри след придобита степен "Бакалавър".

Това число не е случайно. То е съобразено с държавната политика. Има продължаващо намаляване на държавно субсидирания прием в определени направления, запазване на местата в други и увеличаване на местата в трети. Този прием е реалистичен и прагматичен, това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Запрян Козлуджов, ректор на ПУ "Паисий Хилендарски".

За новата учебна година се намаляват местата по държавна поръчка за част от специалностите

Намаление на приема имаме в икономическите направления – „Икономика“ и „Администрация и управление“. Там субсидираните от държавата места са по-малко с около 10-15%. Една тенденция, която държавата продължава. И ще продължи още една-две години, но и там ще се стигне до един предел. Защото геометричната прогресия не води до нищо добро. Но политиката на държавата е такава – тя твърди, че няма нужда от такива специалисти и целенасочено продължава да намалява местата. И тук наблюдаваме нещо много интересно – разминаване между държавната политика и кандидат-студентския интерес. Въпреки постоянно редуцирания прием, интерес към специалностите в тези две направления остава огромен. Тоест - едно е държавната политика, а друго е реалния образователен пазар, категоричен е професор Запрян Козлуджов.

Направлението „Социология, антропология и науки за културата“ също е с орязан държавен прием

Там никога не сме имали огромен прием. За специалностите в това направление през минали години сме имали по 75 места. А сега имаме драстично намаление - местата са 35. Едва ли тук става въпрос за държавна политика, а по-скоро става въпрос за рейтинговата система, защото Философско-историческия факултет, а също и част от специалностите в него, са относително млади. А това води до проблеми свързани с рейтинга. Защото местата се определят от миналогодишния прием, който е умножен по един коефициент, едно число. Поставих много сериозно този въпрос пред образователния министър, защото един прием тази година от 35 души и ако продължи геометричната прогресия – догодина трябва да закрием цялото това направление. Но един класически университет трябва да го има в палитрата от специалности. При условие, че ние нямаме проблеми с кандидат-студентския интерес, нямаме проблем с преподавателите.

По-висок прием за новата учебна година в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ е определен за Технологиите и Информатиката. Имаме какъвто искахме прием и в направленията, които споменахте. Но ето отново разминаване – между държавна политика и кандидат-студетнтски интерес. И хиляда бройки да ни предоставят по направленията „Химически науки“ или чиста „Физика“, ние повече от 15-20 души не можем да приемем, защото е катастрофален интереса към тях. Това са прекрасни специалности, трудовия пазар има нужда от такива специалисти, но там трябва да се работи с децата още от началното училище, коментира професор Козлуджов.

От новата учебна година Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ увеличава таксите за част от специалностите си. С 40 лева годишно се вдигат таксите за специалностите в направленията обществени и хуманитарни науки.Таксите за почти половината специалности обаче остават непроменени.

Цялото интервю с професор Запрян Козлуджов можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50