Александър Секулов бе отличен за книгата си "Море на живите". Той бе един от петимата номинирани в Националния конкурс за поезия "Христо Фотев".
"С необходимата доза смирение пред високото име на Христо Фотев заставам пред вас, за да ви кажа, че само с поезията и единствено с нея българската култура е съизмерима със световната", каза поетът и писател при връчването на наградата.
Секулов получи пластиката "Перо" от Съюза на българските писатели, която е дело на скулптора Валери Желязков. Тя му бе връчена от председателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов.
"Радостен съм, че наградата на Съюза на българските писатели отива в ръцете на такъв добър автор", каза Ангелов.
Тази година журито учреди и две съпътстващи награди - на авторите събрали най-много гласове след носителя на голямата награда. Получиха ги бургаската поетеса Милка Стоянова за „Крайбрежна поема“ и младият поет Александър Христов за "Крайпътна обител.
"Трябва да се уважава духът на поета, на чието име се връчва наградата. За това се радвам, че именно за тази награда "Христо Фотев" журито бе единодушно и не само номинира, но и открои книгата на Александър Секулов. Прочетете тази книга, тя е изключителна, носи духа на Христо Фотев, мощната му метафорика, силната му образност и енергията", каза по време на церемонията Иван Гранитски.
Церемонията по награждаването бе предшествана от спектакъла "И аз вървя срещу легендата за себе си", по стихове на Христо Фотев. В конкурса със свои произведения участваха 70 български поети, чиито творби са издадени през последните две години.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..