Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникална изложба с концерт се открива в Етнографския музей

| обновено на 28.03.18 в 08:46

„От Виена и Константинопол. Етнография на града“ е надсловът на изложбата в Регионален етнографски музей в Пловдив.  

Тя се открива съвместно с Историческия музей в Русе  във връзка с Българското европредседателство  и се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата. 

Експозицията представя интересен поглед към следосвобожденската действителност в големите български градове, европейските културни влияния и модни тенденции от края на 19-ти век. 

В рамките на проекта посетителите ще могат да чуят концерта „Европа среща музиката на Ангел Заберски”.  

Триото  на Ангел Заберски, Борис Таслев  и Стоян Янкулов – Стунджи съчетава джаз, филмова и класическа музика, а някои от пиесите са с лека фолклорна тематика.

Откриването е в 18 часа. 

Какво обединява думите кафе, кифла, сладкарница, колело, шницел и закачалка? В кой град  названието на главната улица е „Княз Александър І-ви“,  кога се появяват първите български цигари и какво е смокинг?  В програма „Точно днес“  задаваме само въпросите, а отговорите можете да откриете  в една много любопитна изложба, озаглавена  „От Виена и Константинопол. Етнография на града“.  

С кого и с какво са се съизмервали нашите деди, как са устройвали градове и домовете си във възстановената българска държава, с какво са се развличали и какви са били предпочитаните от тях аксесоари. 

Веселина Пеева  провокира интереса ви към събитието в разговор с двама директори – на Пловдивския етнографски музей – доц. Ангел Янков и на Историческия музей в Русе -  проф. Николай Ненов: може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10