Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежението в света е по- горещо, отколкото през Студената война

България търси баланс между европейската политическа солидарност и все още неприключилото разследване по случая „Скрипал“.

Очевидно е, че страната ни е под силния натиск от приетото решение на ЕС  и като председател не може да го пренебрегне. Това каза в предаването „Ден след ден“  Любомир Кючуков -  дипломат, бивш посланик на България в Лондон, сега директор на Института за икономика и международни отношения, който коментира последните събития по оста ЕС- Русия.

Дебатът  във вътрешната политика по темата не може да бъде избегне и е нормално  за външната ни политика да бъдат търсени отговори. Лошото е , че това не се прави навсякъде. Кючуков цитира лидера на либералите във Великобритания Джеръми Корбин, според когото резултатът от следствието е изпреварен от политическите заключения. 

Непотвърдената информация срива доверието в политическите решения и превръща информаията в пропаганда.

Любомир Кючуков определи, че светът прави непрекъснати стъпки в спиралата на конфронтацията, санкциите водят още санкции, те не решават проблеми и  има риск нещата да излязат извън контрол, дори до директен сблъсък.

Според него ситуацията сега е по- тежка от периода на студената война. 

Тогава имаше замръзнала стабилност, сега силно динамичните процеси предизвикват ескалация, включително надпревара във въоръжаването, няма контрол и равновесие между силите на САЩ и Русия. Затова и рискът от предизвикване на конфликт е много по- висок, смята дипломатът.  Близкият Изток е терен на сблъсък и в момента.

Опасно е , че ние вече мислим в категориите на възможната война, което е огромно отстъпление от периода след Втората световна война, когато това бе немислимо. Тенденциите не са към успокояване. 

Политическият диалог е единствения разумен път, но за съжаление в момента не се върви по него.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45