Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдивските магистрати осъдиха на една година затвор Ахмед Муса

Соченият за джихадист ром от Пазарджик вече излежа 3 г. в предварителния арест, може да съди България

| обновено на 30.03.18 в 17:12


Пловдивският апелативен съд наложи  една година затвор Ахмед Муса за проповядване на антидемократична идеология. Така висшите  магистрати потвърдиха решението на Пазарджишкия окръжен съд. 


Останалите 12 души  от групата, които са с административни наказания - глоби,  също бяха  признати за виновни,  но с намалени санкции - от 3000 на 2000 лв.,  а на  тези с глоби от по  2000 - до 1500 лв. 

Само един от групата – Юсуф Горелски бе напълно оправдан по всички обвинения и с отнемени парични санкции. 

Прокуратурата поиска веднага след произнасянето на тази присъда  Ахмед Муса да бъде въдворен  в ареста. 

Според апелативния прокурор Виктор Янков, това все пак е осъдителна присъда и трябва да се наложи най-тежката мярка за неотклонение. 

Съдът обаче отхвърли това искане с довода, че досега  Ахмед Муса е показал "добро процесуално поведение"  и не се налага връщането му в ареста, както настоя и защитата му. 

Така той остава на свобода под парична гаранция до окончателно влизане на присъдата в сила. 

Прокуратурата е категорична, че ще протестира това решение и цялата присъда пред Върховния касационен съд, с исане за по-тежко наказание. 

Адвокатите заявиха, че след консултации със своите клиенти, ще решат  дали също да обжалват. 

Дори и присъдата да бъде потвърдена окончателно, Ахмед Муса практически вече я е излежал, тъй като прекара почти три години в ареста, по време на разследването и първоначалния ход на делата срещу него. 

В случай на оправателно решение от висшата инстанция, не е изключено Муса да заведе дело срещу България заради осемгодишния процес и дългия престой зад решетките, сподели защитата му. 

Никой от 13-те подсъдими  не се яви в съда, а от адвокатите присъстваха само тези на Ахмед Муса - Красимир Елдъров и Елвира Панкова. 

Припомням, че  по това дело, през 2014 г.  соченият за радикален ислямист бе осъден от Пазарджишкия окръжен съд на една година затвор за проповядване на антидемократична идеология, за членство в такава организация (Ал Уакф ал Ислями) и за проповядване на  етническа и религиозна омраза. След това, Пловдивският апелативен съд  увеличи присъдата на две години затвор.

Ахмед Муса обаче обжалва и ВКС изненадващо уважи жалбата му, преценявайки, че  при процеса в Пловдив са допуснати съществени нарушения.  Така висшите магистрати върнаха делото обратно в Апелативния съд и то стартира отначало, но с друг съдебен състав. 

Междувременно, Ахмед Муса и останалите 12 души бяха освободени от ареста, а новото дело протече с много перипетии и пекъсвания. 

То бе отлагано десетки пъти по различни причини, най-вече  заради липсата на достатъчно квалифицирани арабисти, които прецизно да преведат и точно да разтълкуват смисъла на проповедите на Ахмед Муса. 

Така, близо 8 години след началото му,  то приключи с практически първата произнесена по него присъда от Пазарджишкия окръжен съд.  

Ахмед Муса и 12-те мюсюлмански духовни водачи бяха арестувани при зрелищна акция на ДАНС през 2010 г. 

Друго дело срещу него и 14 членове от групата му  все още се води в Пазарджишкия окръжен съд. То е за проповядване на "радикален ислям". 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Асеновградският полк организира Ден на отворени врати

Ден на отворени врати по повод Гергьовден – Ден на храбростта и Българската армия, организира Четвърти артилерийски полк в Асеновград. От 9.00 до 16.00 ч. посетителите могат да разгледат бойното снаряжение и да се запознаят с материалната част, артилерийското и стрелково оръжие на военното формирование. 

обновено на 02.05.25 в 06:21

Слънчев и топъл петък, с температури до 26 градуса

Времето ще бъде предимно слънчево, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).  След обяд ще се развива купеста облачност и на места, главно в планинските райони на Западна и Централна България ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони и ще прегърми.  Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от изток-североизток...

публикувано на 02.05.25 в 06:19

На "Оборище" почитаме годишнината от избухването на Априлското въстание

С всенародно поклонение събор в историческата местност "Оборище" над Панагюрище продължават честванията на 149-та година от Априлското въстание.  Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова ще участва в тържественото отбелязване на събитията. Тя ще произнесе слово пред паметника в историческата местност.  Програмата започва в 11:00..

публикувано на 02.05.25 в 06:10

Хора от уязвими групи показват ръчно изработени изделия в "Конюшните"

Социалните предприятия от Южен Централен район показват на базар ръчно изработени изделия в Пловдив.  Изложени ще бъдат сувенири, книги, шоколади, коледни играчки. Ще има арт и детски работилници. Предвидени са и активности за хора с увреден слух.  Събитието цели да даде видимост на социалните предприятия. В тях работят хора от уязвими групи –..

публикувано на 02.05.25 в 05:50

Киселова в Панагюрище: Априлци избраха бунта пред робското безвремие

Априлци проявиха безпределна саможертва като избраха бунта пред робското безвремие, дързостта пред покорството, националното и човешкото достойнство пред преклонената глава. Това каза в словото си председателят на Народното събрание Наталия Киселова в Панагюрище, където днес е кулминацията на националните чествания на 149- та година от обявяването на..

публикувано на 01.05.25 в 21:01