Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Католиците празнуват Великден

| обновено на 01.04.18 в 14:43

Католическият свят отбелязва Възкресение Христово. 

Стотици миряни присъстваха с цветя и великденски яйца на светата литургия, отслужена в пловдивската църква „Св. Лудвиг“, както и в храмовете в общините Калояново и Раковски. 

В Пловдив и областта живее най-голямата католическа общност в България. 

Папа Франциск отслужи в Рим празничната литургия за Възкресение Христово и отправи своето послание "Урби ет Орби" ("Към града и към света"). След това благослови хилядите християни, събрали се на площад "Св. Петър" в Рим. 

В словото си папата призова за „помирение“ в Близкия Изток и отдели специално внимание на конфликта в Йемен в рамките на великденското си послание към света, предава AFP. 

„Нуждаем се от помирение в Светите земи, които в момента страдат от продължаващите конфликти, които не щадят беззащитните, в Йемен и целия Близък Изток“, заяви папата.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Кампания по кръводаряване се провежда в МБАЛ Пазарджик

Благотворителната кръводарителска кампания "Усмихни сърце" се организира за шести път в Отделението по трансфузионна хематология на Многопрофилната болница за активно лечение - Пазарджик, съобщават от лечебното заведение.  Инициативата е в памет на Георги Арнаудов и Ангел Здравков- млади мъже от Пазарджик, чийто живот е прекъснат твърде рано.  В..

публикувано на 11.10.25 в 16:08

В Пазарджик тече подготовка за утрешния вот

В Пазарджик днес бе извършено предаването на изборните документи преди утрешния вот за общински съветници. Не са получени сигнали за проблеми при транспортирането на изборните материали до секционните избирателни комисии по селата и в областния град. Няма и сигнали за нарушения в деня за размисъл.  Предаването и тестването на машините в общината..

обновено на 11.10.25 в 08:59

Обявяват наградените в конкурса "Добромир Тонев"

В Дома на културата „Борис Христов“ в  Пловдив ще бъде обявен носителят на голямата награда от 15-ия Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев“. Обявяването на победителите и награждаването се извършва традиционно в навечерието на деня на рождението на Добромир Тонев – 15 октомври. Според новия статут, конкурсът е за издадена поетична..

обновено на 11.10.25 в 08:59

Открива се фотоизложбата „Избрано“

В рамките на   Международния фото салон Пловдив 2025 ще бъде открита втората фотоизложба „Избрано“. Петчленно жури от четири държави -Белгия, България, Италия и Китай, имаше нелеката задача да оцени най-добрите фотографии и техните автори, които се състезаваха за Купата на салона и за над 150 награди. Разгледани бяха общо 4952 фотографии,..

обновено на 11.10.25 в 08:58

Три жилища са засегнати от пожара в "Източен"

Три апартамента са засегнати от пожара, лумнал днес в жилище на последния етаж  на  блока на ул."Зефир" 6, до парк "Каменица".  Пет пожарни потушиха пожар в апартамент в Пловдив Има възможност за временно настаняване на потърпевшите семейства и помощ при разчистването, каза на място зам.-кметът Иван Стоянов. Там е районият кмет на "Източен"..

обновено на 11.10.25 в 08:58