Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва 94-та Седмица на гората

Седмицата на гората води началото си отпреди 94 години. Проявата е започнала през 1925 година като Ден на залесяването. Това припомни по Радио Пловдив проф. Иван Палигоров, председател на Съюза на лесовъдите. 


По думите му охраната на горите е сравнително ефективна. В същото време заради ниски доходи дървесината си остава източникът на енергия, който струва и се доставя най-евтино. Особено незаконно добитата дървесина, подчерта проф. Палигоров.

По думите му охраната на горите е сравнително ефективна. В същото време заради ниски доходи дървесината си остава източникът на енергия, който струва и се доставя най-евтино. Особено незаконно добитата дървесина, подчерта проф. Палигоров.

На последното заседание на Националния съвет по горите преобладаващото становище бе, че е по-добре дървесината, добита в страната, да се преработва тук. Ако се въведат защитни мерки срещу износа обаче, тази дървесина трудно би била продадена на вътрешния пазар, смята Иван Палигоров. По думите му изнасяната суровина е не повече от 10-11 на сто от добитата дървесина.

Опазването на горите от пожари остава основен проблем. В следващите дни ще дадем старта на залесяването на мястото на големия горски пожар в района на Стара Кресна в Югозападна България, каза още председателят на Съюза на лесовъдите.

Разговора на Антоанета Петричанска с проф. Палигоров можете да чуете в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45
Божидар Божанов

Хората на улицата очакват да има правосъдие за всеки

Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..

публикувано на 21.07.25 в 10:31
Татяна Буруджиева

Опозицията не може да предложи алтернатива на управлението

„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..

публикувано на 21.07.25 в 10:11
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51