Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Математиката е навсякъде около нас - основа на всички науки

| обновено на 03.04.18 в 14:47

Възпитаничката на ОМГ "Акад. Кирил Попов“ Таня Оцетарова ще следва мечтата си да продължи образованието си в едни от най-престижните  учебни заведения в света – Принстън и Станфорд, преборвайки се с над 35 000 кандидати от цял свят. Предложенията към 18 годишното момиче са впечатляващи за бъдещето й като перспективен млад човек и учен, а неин ще бъде изборът за пътя към познанието. 

Моята мечта е да се занимавам с математика на високо академично ниво. Засега нямам по-ясно изградена  представа точно как ще стане това, а просто знам,  че искам да се занимавам с науката, която харесвам още от малка и започнах да се състезавам. Доста хора ме подкрепиха  в тази дейност, директорът ми в училище – г.н Старибратов, много от хората, които работят в БАН и в Института по математика и информатика. Децата като мен, които искат да се занимават с математика и то с изследователска дейност, не са толкова много и затова възрастните хора – учените, се стараят много да ни подкрепят, за да успеем.

Този избор не беше предпоставен от моето семейство. Когато си много малък и нямаш ясна представа какво искаш да правиш, тъй като има много неща, които не си опитал и най-малкото ти е интересно за ги пробваш, за да видиш дали ще ти харесат, моето семейство искаше да се занимавам с нещо, в което ще съм добра. Започнах най-напред да се занимавам със спорт – художествена гимнастика, продължих със състезания по  български език и съвсем случайно  участвах в едно от състезанията по математика и понеже се класирах доста напред и ми беше интересно, продължих да решавам задачи, ребуси и когато бях в четвърти клас, успях да стана четвърта на едно от големите национални състезания и тогава реших, че ще кандидатствам в математическа гимназия и ще продължа да се занимавам  с математика и нататък.

Според таня Оцетарова математиката е навсякъде около нас. Тя е първоосновата на физиката, химията, на всички останали науки, може да се намери и в изкуството. 

Всъщност, аз много обичам да разглеждам произведения на изкуството свързани с математически покрития. Като цяло геометрията е много ясно видима, а математиката в музиката е нещо много специално., подчерта Таня Оцетарова.

В момента иновациите около нас са навсякъде, а в основата им са математиката и компютърните науки. И понеже заплащането в тази сфера е доста по-добро, отколкото в академичната, много от младите хора се насочват към по-приложната сфера, отколкото към академичната.

Изборът ми е труден, защото избирам между департамента по най-добра теоретична математика в университета Принстън и този с приложна математика в Станфорд. И в двата университета ще плащам почти една и съща сума.  Ще звърша и ще помисля евентуално за работа по-близко до България или в България, в зависимост от нещата, които ми се предлагат.

С умивка, Таня Оцетарова сподели, че предпочитанията й клонят към Станфорд, защото се намира в Калифорния, а там е по-топло.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39