Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Математиката е навсякъде около нас - основа на всички науки

| обновено на 03.04.18 в 14:47

Възпитаничката на ОМГ "Акад. Кирил Попов“ Таня Оцетарова ще следва мечтата си да продължи образованието си в едни от най-престижните  учебни заведения в света – Принстън и Станфорд, преборвайки се с над 35 000 кандидати от цял свят. Предложенията към 18 годишното момиче са впечатляващи за бъдещето й като перспективен млад човек и учен, а неин ще бъде изборът за пътя към познанието. 

Моята мечта е да се занимавам с математика на високо академично ниво. Засега нямам по-ясно изградена  представа точно как ще стане това, а просто знам,  че искам да се занимавам с науката, която харесвам още от малка и започнах да се състезавам. Доста хора ме подкрепиха  в тази дейност, директорът ми в училище – г.н Старибратов, много от хората, които работят в БАН и в Института по математика и информатика. Децата като мен, които искат да се занимават с математика и то с изследователска дейност, не са толкова много и затова възрастните хора – учените, се стараят много да ни подкрепят, за да успеем.

Този избор не беше предпоставен от моето семейство. Когато си много малък и нямаш ясна представа какво искаш да правиш, тъй като има много неща, които не си опитал и най-малкото ти е интересно за ги пробваш, за да видиш дали ще ти харесат, моето семейство искаше да се занимавам с нещо, в което ще съм добра. Започнах най-напред да се занимавам със спорт – художествена гимнастика, продължих със състезания по  български език и съвсем случайно  участвах в едно от състезанията по математика и понеже се класирах доста напред и ми беше интересно, продължих да решавам задачи, ребуси и когато бях в четвърти клас, успях да стана четвърта на едно от големите национални състезания и тогава реших, че ще кандидатствам в математическа гимназия и ще продължа да се занимавам  с математика и нататък.

Според таня Оцетарова математиката е навсякъде около нас. Тя е първоосновата на физиката, химията, на всички останали науки, може да се намери и в изкуството. 

Всъщност, аз много обичам да разглеждам произведения на изкуството свързани с математически покрития. Като цяло геометрията е много ясно видима, а математиката в музиката е нещо много специално., подчерта Таня Оцетарова.

В момента иновациите около нас са навсякъде, а в основата им са математиката и компютърните науки. И понеже заплащането в тази сфера е доста по-добро, отколкото в академичната, много от младите хора се насочват към по-приложната сфера, отколкото към академичната.

Изборът ми е труден, защото избирам между департамента по най-добра теоретична математика в университета Принстън и този с приложна математика в Станфорд. И в двата университета ще плащам почти една и съща сума.  Ще звърша и ще помисля евентуално за работа по-близко до България или в България, в зависимост от нещата, които ми се предлагат.

С умивка, Таня Оцетарова сподели, че предпочитанията й клонят към Станфорд, защото се намира в Калифорния, а там е по-топло.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03