След като 50 години беше погната, вярата ни започва да се възкресява и хората отново започват да идват в храма, каза проф. Казимир Попконстантинов, откривателя на мощите на св. Йоан Кръстител, световноизвестен учен, археолог с принос и в старобългарската епиграфика.
Проф. Попконстантинов е кръстил едно от децата си близнаци, родени след откриването на мощите на Кръстителя, точно на неговото име. Заедно със семейството си той е посреща Възкресение Христово в Преображенския манастир, както прави от 20 години и участието в богослужението и разговорите след това пречистват душата и носят съпричастие към празника.
За 50-годишната работа като археолог, откриването на реликвария с мощите за него е най-голямото и силно вълнение и събитие. "Открих реликвария точно в 13.30 минути на 28 юни 2010 година, след като повече от 1500 години е .бил недокосван. Няколко мига останах като ням", със запазено и до днес вълнение си припомня ученият.
Княжеският манастир край Варна, изграден от цар Борис Покръстител, и който е посветен на Божията майка, е археолоическия обект, на който той работи най-дълго време, повече от 21 години. Той е откривател и на най-рано датираният старобългарски надпис в скалния манастир до село Крепча.
Цялото интервю с проф. Казимир Попконстантинов е в звуковия файл.
Христовото възкресение се представя по два начина – по време на слизането в ада и след като вече е възкръснал жените мироносци отиват и виждат празен гроба. Обикновено при композицията с празния гроб се представят и спящите войни, които са били поставени да пазят някои да не открадне тялото на Исус. През 19 век в иконографията на..
Точно преди седмица на Велики понеделник Гражданско сдружение "Будител" започна кампания за набиране на средства, необходими за завършването на Духовен център "Св. Троица" към храм "Свети Архангел Михаил" в Асеновград. Центърът ще се превърне в духовен и социален дом - с Неделно училище за децата, което ще ги запознае с християнските добродетели,..
В първия час на предаването Клуб „Неделя“ навръх Великден гостува инж. Никола Добрев. Уроците на майка му и тези на учителите, студентските му години и първите професионални такива в КЦМ като директор, бяха само част от темите за разговор с водещия Диян Никифоров. За трудностите, които е трябвало да преодолява по пътя, за срещите и хората..
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..