Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не се увеличават преките данъци, за да има инвестиции

6-7% ръст на БВП трябва да има България в следващите три години

| обновено на 10.04.18 в 10:23

Защо България има ниски преки данъци, а привлича малко преки инвестиции? Разговор с финансиста Румен Гълъбинов и за тригодишната бюджетна прогноза, заплатите и допустимите увеличения за държавата и бизнеса.

Не се привличат инвестиции само с ниски преки данъци тъй като това е краткосрочно решение и се постига краткосрочен ефект, а трябва да се гледа в по-дългосрочна перспектива, смята икономическият анализатор. Той уточни още:

Данъчните ставки са само една част, а другата е да се покаже на инвеститорите, че наистина могат да инвестират в страна, където има правна сигурност и благоприятна бизнес среда. На въпросите какво е привлекателно за инвеститорите – данъците не са на първо място, защото има ред други неща, които са дори от по-голяма значимост преди да се вземе решение да се инвестира. Данъците не са единствения определящ фактор къде един инвеститор ще вложи парите си. Ако искаме да идват и да инвестират в България, то трябва да предложим определен стандарт - болници, пътища, училища и изобщо цялостна инфраструктура. 

Освен това България има нужда да изгради потребителска сила, т.е. да се направи така, че населението да е в състояние да потребява повече, а компаниите ще инвестират, защото ще видят способността на хората да харчат повече. Само ниските преки данъци не са достатъчно условие за стимулиране на инвестициите и практиката от последните 10 години го доказа.

В България има нисък плосък 10% данък, но въпреки това до момента страната ни не се е превърнала в рай за бизнес и капитали. И има чисто обективни причини да е така - ниска покупателна способност и малък пазар, лоши здравеопазване и образование, корупция и опорочени обществени поръчки. 

Продължава нарастващия дефицит на квалифицирана работна ръка, като недостигът на кадри става все по-осезаем, което несъмнено допълнително ще ограничи притока на нови инвестиции. Все още не се разбира, че само ниски преки данъци и евтина работна ръка вече не са предимства за икономиката на България.

Минимална работна заплата от 560 лева и средна пенсия от 380 лева догодина, залага Министерството на финансите в тригодишната бюджетна прогноза. Правителството запазва и ангажимента за постепенното увеличение на учителските заплати.

Минималната заплата в момента е 510 лева – за три години трябва да достигне 650 лв. с две стъпки от по 50 лева, а в последната година увеличението ще е 40 лева.

И догодина държавата ще продължи да харчи повече, отколкото събира, но през 2020 г. приходите и разходите ще се изравнят.

През 2019 г. е предвидено да заработи ТОЛ-системата за тежкотоварните автомобили. Оттам се чакат 220 милиона лева.

Икономическият растеж през следващите години ще осигурява повече пари в хазната.

Това дава възможност и за развитието на инфраструктурни проекти като магистралите „Хемус”, „Струма” и „Калотина”, както и Русе - Велико Търново, и Видин - Ботевград. Повишаване на данъците през следващите три години не се планира.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50