Защо България има ниски преки данъци, а привлича малко преки инвестиции? Разговор с финансиста Румен Гълъбинов и за тригодишната бюджетна прогноза, заплатите и допустимите увеличения за държавата и бизнеса.
Не се привличат инвестиции само с ниски преки данъци тъй като това е краткосрочно решение и се постига краткосрочен ефект, а трябва да се гледа в по-дългосрочна перспектива, смята икономическият анализатор. Той уточни още:
Данъчните ставки са само една част, а другата е да се покаже на инвеститорите, че наистина могат да инвестират в страна, където има правна сигурност и благоприятна бизнес среда. На въпросите какво е привлекателно за инвеститорите – данъците не са на първо място, защото има ред други неща, които са дори от по-голяма значимост преди да се вземе решение да се инвестира. Данъците не са единствения определящ фактор къде един инвеститор ще вложи парите си. Ако искаме да идват и да инвестират в България, то трябва да предложим определен стандарт - болници, пътища, училища и изобщо цялостна инфраструктура.
Освен това България има нужда да изгради потребителска сила, т.е. да се направи така, че населението да е в състояние да потребява повече, а компаниите ще инвестират, защото ще видят способността на хората да харчат повече. Само ниските преки данъци не са достатъчно условие за стимулиране на инвестициите и практиката от последните 10 години го доказа.
В България има нисък плосък 10% данък, но въпреки това до момента страната ни не се е превърнала в рай за бизнес и капитали. И има чисто обективни причини да е така - ниска покупателна способност и малък пазар, лоши здравеопазване и образование, корупция и опорочени обществени поръчки.
Продължава нарастващия дефицит на квалифицирана работна ръка, като недостигът на кадри става все по-осезаем, което несъмнено допълнително ще ограничи притока на нови инвестиции. Все още не се разбира, че само ниски преки данъци и евтина работна ръка вече не са предимства за икономиката на България.
Минимална работна заплата от 560 лева и средна пенсия от 380 лева догодина, залага Министерството на финансите в тригодишната бюджетна прогноза. Правителството запазва и ангажимента за постепенното увеличение на учителските заплати.
Минималната заплата в момента е 510 лева – за три години трябва да достигне 650 лв. с две стъпки от по 50 лева, а в последната година увеличението ще е 40 лева.
И догодина държавата ще продължи да харчи повече, отколкото събира, но през 2020 г. приходите и разходите ще се изравнят.
През 2019 г. е предвидено да заработи ТОЛ-системата за тежкотоварните автомобили. Оттам се чакат 220 милиона лева.
Икономическият растеж през следващите години ще осигурява повече пари в хазната.
Това дава възможност и за развитието на инфраструктурни проекти като магистралите „Хемус”, „Струма” и „Калотина”, както и Русе - Велико Търново, и Видин - Ботевград. Повишаване на данъците през следващите три години не се планира.
Правителството трябва да се съобрази с исканията на хората, а народът няма да допусне да има ограничаване на дохoдите. Така Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ Подкрепа, коментира каква политика по доходите трябва да води кабинетът „Желязков“. Той обясни, че за да се съгласят хората интересите им да бъдат пренебрегнати трябва..
Кои са знаковите думи на 2024-та година? Отговор дава Веселина Седларска , журналистка и писателка, която бе и член на журито за втория етап от проучването на платформата "Как се пише?". Доналд Тръмп е най-често споменаваното име, а Шенген е най-знаковата дума за 2024-та. Сред тях са също дубайски шоколад и санитарен кордон. "Трудно се родиха..
Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..
Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..
Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..