Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ниски заплати - малка втора пенсия

Голяма част от първите получатели на втора пенсия ще взимат до 30 лева.

Това показва Концепцията за регламентиране на фазата на изплащане от Допълнителното пенсионно осигуряване, публикувана за обществено обсъждане. Първите пенсионери с право на втора пенсия ще се пенсионират след три години, но както става ясно положението им съвсем няма да е розово. Причина за толкова ниските стойности е фактът, че 70% от родените между 1 януари 1960 г. и 1 януари 1965 г., са се осигурявали върху доходи под средния осигурителен доход за страната. По темата – интервю с доктор Калин Поповски, депутат от Обединени патриоти, а също и заместник-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика.

Аз съм роден 1965 г. И когато започна тази система на 20-годишно натрупване на тези средства, аз също попаднах веднага сред тези, които трябваше да отделяме за втора пенсия съответните суми от заплатите. Такъв модел пенсионна система е широко разпространена в западните държави. Отделен въпрос е, че отчисленията там са доста по-високи, защото заплатите са по-високи. Само припомням – когато започна тази система в България, минималната заплата беше около 150 - 200 лв. И понеже много от хората в България не се осигуряват на реалните заплати, знаем каква е българската действителност, особено в частния сектор, транспортните фирми и къде ли не, където хората се осигуряват на минималните заплати, а получават доста по-различни доходи, но фактически данъците им и отчисленията за пенсии са по минималните заплати. И затова тези цифри са леко стряскащи, че може повече от 50 % от хората да имат втора пенсия от 30 лв. Да, това наистина може да се случи, ако човек дълги години се осигурява на нереалните доходи.При мен също се получава ниска сума, тъй като заплатите в държавните болници са много ниски. А аз съм бил само държавен лекар, не съм имал фирма, за мен важи същото, коментира доктор Поповски, но призна, че вероятно депутатската заплата ще компенсира ниските вноски в предходните години. 

Депутатите от социалната комисия не са обсъждали възможност за контрол върху пенсионните фондове

В Комисията по социални дейности и трудова политика не сме обсъждали такъв момент – за контрол върху пенсионните дружества и доколко коректно боравят с парите. Ако постъпи такъв материал, имаме достатъчно експерти. Ние сме около 20 народни представители в тази комисия, която е тежка, сериозна и основно чисто експертна, не толкова политическа. Пак казвам – сумите са над 12 милиарда, които са натрупани по сметки на тези няколко фонда. Надяваме се да се спазва законодателството, да се стопанисват добре тези средства и да се използват рационално само за втора пенсия на хората. В сряда ще има заседание на комисията. Вероятно ще повдигнем този въпрос, тъй като темата има голям обществен отзвук, допълни Поповски.

Цялото интервю с Калин Поповски можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10
Георги Вулджев

Ако ни приемат в еврозоната, това ще е компромис

Готови ли сме за въвеждането на еврото като потребители? Мит или реалност са твърденията, че след влизането ни в Еврозоната цените ще се увеличат двойно? Ще чуем коментара на икономиста  Георги Вулджев  от Експертения клуб за икономика и политика. Според Вулджев няма никакви данни, че присъединяването към еврозоната може да стимулира по-бърз..

публикувано на 05.05.25 в 17:20

Без технологиите днешните поколения не са много адаптивни

Доц. Борис Грозданов от Института за отбрана и международна сигурност коментира в предаването „Ден след ден“ енергийния шок, който преживяха Испания, Португалия и Южна Франция миналата седмица, както и срива на два български мобилни оператора. „Ние делегирахме не само правата си, но и много от способностите и инструментите си на цифровата..

публикувано на 05.05.25 в 16:07